Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Związek Miast Polskich negatywnie o dekomunizacji

Związek Miast Polskich negatywnie o dekomunizacji fotolia.pl

W stanowisku podjętym 15 grudnia 2017 r. Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich wyraża sprzeciw dotyczący ustawowego ograniczania kompetencji samorządów do nadawania nazw ulic i placów wyrażonego w ustawie o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

W ocenie przedstawicieli polskich miast jest to regulacja, która ogranicza ustrój i autonomię samorządów. Jest także niezgodna z Konstytucją RP. Zapisy te zdaniem ZMP naruszają ponadto prawa obywatelskie.

Samorządowcom chodzi przede wszystkim o uzależnienie możliwości wykonania uprawnień stanowiących zadanie własne od czyjejkolwiek „uprzedniej zgody” i ograniczenie prawa wniesienia do sądu skargi na zarządzenie zastępcze wojewody dotyczące zmiany nazwy ulicy czy placu. - Nie ma bardziej własnego zadania JST niż zmiana ulicy w swoim mieście – podkreślał podczas posiedzenia prezes Zarządu Związku Miast Polskich.

Źródło: ZMP

 

Sob., 6 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska