Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Postępowanie przed wydaniem zaświadczenia

Postępowanie przed wydaniem zaświadczenia fotolia.pl

Zaświadczenie nie jest formą rozstrzygnięcie – wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z dnia 8 czerwca 2017 r., sygn. akt: II SA/Wr 202/17.

Zgodnie z art. 217 k.p.a. mianem zaświadczenia można określić urzędowe poświadczenie określonych faktów lub stanu prawnego. Za jego pomocą organ stwierdza, co mu jest wiadome, nie rozstrzyga jednak żadnej sprawy. Zaświadczenie jest pochodną istniejących faktów lub stanu prawnego i wraz ze zmianą tych faktów lub stanu prawnego zaświadczenie staje się nieaktualne i może być wydane nowe, odpowiadające aktualnemu stanowi prawnemu lub aktualnym faktom.

Wystawienie konkretnemu podmiotowi zaświadczenia określonej treści może być poprzedzone postępowaniem wyjaśniającym, którego zakres wynikać będzie nie tylko z żądania osoby zainteresowanej, lecz również z oceny możliwości jego spełnienia przez organ. Postępowanie wyjaśniające, o którym mowa w przywołanym przepisie, spełnia pomocniczą rolę w ustaleniu treści zaświadczenia, bowiem zasadnicze znaczenie - art. 218 - przypisuje danym wynikającym z ewidencji, rejestru, wykazu, zbioru dokumentów lub zbioru danych utrwalanych innymi technikami, a będących w posiadaniu organu.

Sob., 9 Gr. 2017 0 Komentarzy
Monika Małowiecka
Redaktor Monika Małowiecka