Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie starostów świętokrzyskich w Starachowicach

Spotkanie starostów świętokrzyskich w Starachowicach fot. powiat.starachowice.pl

Propozycje kierunków działań i rozwoju opieki psychiatrycznej w powiatach i województwie, założenia ustawy o finansowaniu zadań oświatowych i zmiany w ustawie Karta Nauczyciela czy propozycje wspólnych działań w zakresie  podpisania umów na opiekę autorską Systemów Dziedzinowych oraz Elektronicznego Obiegu Dokumentów, wdrożonych w ramach projektu „e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST” – to główne tematy listopadowego posiedzenia Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego.

Spotkanie odbyło się 21 listopada w Starachowicach. Gospodarzem wydarzenia była Danuta Krępa, starosta starachowicki. Obrady prowadził Przewodniczący Konwentu Edmund Kaczmarek, starosta jędrzejowski.

W posiedzeniu, poza starostami uczestniczyli także: Krzysztof Lipiec, poseł na Sejm RP i Feliks Januchta, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Kieleckiej, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, pracownicy Biura Związku Powiatów Polskich.

W kręgu zainteresowań starostów znalazły się kwestie związane m.in. z regionalnym systemem ochrony zdrowia w zakresie rozwoju opieki psychiatrycznej i Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017 – 2022, który mówi o zmianie modelu opieki psychiatrycznej, z „azylowego”, opierającego się na izolowaniu osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w dużych szpitalach psychiatrycznych na model środowiskowy. Osoby takie miałyby mieć zapewnioną wielostronną i powszechnie dostępną opiekę zdrowotną i inne formy opieki oraz pomoce, niezbędne do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Chodziłoby również o kształtowanie wobec nich właściwych postaw społecznych i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Taką kompleksową opiekę psychiatryczną miałyby świadczyć Centra Zdrowia Psychicznego, w ramach których działać miałaby pomoc ambulatoryjna, środowiskowa, dzienna, całodobowa i punkt zgłoszeniowo – koordynacyjny. O nowych koncepcjach dotyczących leczenia psychiatrycznego mówiły podczas konwentu: Anna Nocuń, dyrektor Departamentu Ochrony  Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach i Małgorzata Szczudłowska – członek Zespołu ds. Polityki Zdrowotnej w tymże departamencie.

Ile takich ośrodków miałoby powstać i w którym powiecie na razie nie ustalono. Wiadomo natomiast, że samorządy będą mogły starać się o pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 na zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej. Inną sprawą pozostawałoby jednak uzyskanie funduszy na jej działanie, które – tak jak dotychczas – następowałoby w ramach konkursów. Temat wzbudził duże zainteresowanie, podobnie jak założenia  ustawy o finansowaniu zadań oświatowych i zmiany w ustawie — Karta Nauczyciela. Kwestie te omówiła Katarzyna Liszka-Michałka, ekspert Związku Powiatów Polskich.

Samorządy czekają zmiany w zakresie finansowania oświaty, m.in. kształcenia zawodowego, a szkół i placówek prowadzonych przez inne podmioty, niż jednostki samorządu terytorialnego. Będą musiały przygotować się również na zmiany wynikające z Karty Nauczyciela, a dotyczące awansu zawodowego, oceny pracy i obowiązków nauczycieli, ich wynagrodzeń  oraz uprawnień socjalnych, czasu pracy, urlopu wypoczynkowego oraz urlopu dla poratowania zdrowia, a także nawiązywania, zmiany i rozwiązania stosunku pracy.

Kolejny blok tematyczny stanowiły propozycje podjęcia działań w  zakresie podpisania umów na opiekę autorską Systemów Dziedzinowych oraz Elektronicznego Obiegu Dokumentów, wdrożonych w ramach projektu „e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST”, które przedstawiła starostom Ewelina Gładki p.o. dyrektora Społeczeństwa Informacyjnego Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Na koniec dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, Rudolf Borusewicz przedstawił starostom informację o działaniach podejmowanych przez ZPP w roku bieżącym i o planach na przyszły.

Podczas konwentu zapadła również decyzja o wystosowaniu protestu wobec propozycji likwidacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Piszemy o tym w: „Nie” dla likwidacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach

Źródło: www.powiat.starachowice.pl 

Pt., 1 Gr. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska