Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd Mazowsza ocenia planowane zmiany w Kodeksie wyborczym

 Samorząd Mazowsza ocenia planowane zmiany w Kodeksie wyborczym fotolia.pl

W stanowisku podjętym 22 listopada, Zarząd Województwa Mazowieckiego wyraża stanowczy sprzeciw w związku z pracami legislacyjnymi nad poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (druk sejmowy nr 2001).

W opinii samorządowców proponowane zmiany stanowią zaprzeczenie idei rozwoju samorządności i są wyraźnym krokiem w kierunku (re)centralizacji władzy publicznej w Polsce.

- Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz wprowadzenie systemu proporcjonalnego we wszystkich kategoriach samorządów (gminach, powiatach i województwach) oznacza w praktyce wyeliminowanie ze startu w wyborach małych, na ogół obywatelskich, lokalnych komitetów wyborczych. Sztuczne podniesienie progu wyborczego do 20 % poprzez planowane zmniejszenie okręgów wyborczych, w których można będzie uzyskać od 3 do 7 mandatów, podczas gdy dotychczas było to od 5 do 15 mandatów , spowoduje że komitety wyborcze będą mogły liczyć na uzyskanie śladowej liczby mandatów jedynie w większych okręgach – sześcio lub siedmiomandatowych – czytamy w stanowisku.

Samorządowcy uważają, że wprowadzenie przepisów ograniczy udział obywateli w zarządzaniu procesami rozwojowymi Polski, także w wyniku zniesienia możliwości głosowania korespondencyjnego i przeprowadzania wyborów dwudniowych.

Zarząd Województwa Mazowieckiego opowiada się także za utrzymaniem dotychczasowego, sprawdzonego systemu wyłaniania członków Państwowej Komisji Wyborczej. Nowa PKW będzie ciałem politycznym, co nie gwarantuje obiektywizmu podejmowanych działań.

Negatywnie oceniana jest także propozycja dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Sprzeciw Zarządu budzi treść uzasadnienia projektu odnosząca się do wyborów z 2014 r., którym zarzuca się niepodparte dowodami fałszerstwo.

Przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego wnoszą o zaprzestanie prac parlamentarnych nad projektem i o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, które pozwolą osiągnąć konsensus dotyczący przepisów decydujących o przyszłości funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce.

Czw., 23 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska