Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Spotkanie starostów warmińsko-mazurskich

Spotkanie starostów warmińsko-mazurskich fot. SP w Olsztynie

Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego był głównym tematem posiedzenia Konwentu Powiatów, które odbyło się 22 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

Jego realizację podczas zebrania przedstawił Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – W tym roku 320 mln euro przeznaczyliśmy na przedsiębiorczość. To duża suma z puli 1,7 mld euro, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie w naszym województwie na inne cele, tj. remonty, budowa wodociągów i kanalizacji, a przede wszystkim rozwój i finansowanie szpitali. Na te ostatnie dodatkowo pozyskaliśmy 6 mln euro do podziału na wszystkie szpitale powiatowe w województwie. Udało się także wynegocjować środki na infrastrukturę socjalną w kwocie 1 mln euro – mówił wicemarszałek.

Starostowie rozmawiali także o sprawach związanych ze zdrowiem mieszkańców. – Dodatkowe środki na szpitale powiatowe będziemy mogli zakontraktować już w grudniu br., bądź najpóźniej z nadejściem stycznia 2018 roku – powiedział w odpowiedzi na pytanie starosty olsztyńskiego Małgorzaty Chyziak, Zbigniew Cieciuch, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dyskutowano również o budowaniu kompleksowego systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich potrzeby przedstawiła Jadwiga Marzjan, przewodnicząca PSONI Koła w Biskupcu. Tłumaczyła, że instytucja wspiera całe rodziny. Ze względu na bardzo szeroką działalność stowarzyszenia, pod opieką oprócz gmin z powiatu olsztyńskiego, znajdują się również osoby z czterech sąsiednich powiatów: bartoszyckiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego i szczycieńskiego. Łącznie wspieranych jest 350 niepełnosprawnych.

W programie znalazły się informacje dotyczące założeń działalności Związku Powiatów Polskich oraz strategii i rozwoju instytucjonalnego na lata 2018-2019.

Poruszany był ponadto temat programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja. Konwent podjął stanowisko w tej sprawie. Wyraża w nim głębokie zaniepokojenie przedłużającym się terminem rozpoczęcia realizacji Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014 - 2020. Zauważ, że program jest adresowany do pogranicza polsko-rosyjskiego, położonego w większości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Nasze województwo jest regionem, na terenie którego występuje wiele problemów, w tym zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym oraz niskie nasycenie odpowiedniej jakości infrastrukturą.

Program zakłada realizację szeregu projektów i inwestycji, które dla wielu mieszkańców naszego regionu mogą być realną szansą na poprawę jakości życia, zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej. Wiele samorządów, przyszłych beneficjentów Programu, przygotowało już stosowne projekty ponosząc znaczące koszty na opracowanie dokumentacji. Brak zatwierdzenia Programu do końca roku 2017, może skutkować jego rozwiązaniem, a co za tym idzie utratą szansy na uzyskanie wsparcia.

Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego popiera Stanowisko Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 24 października 2017 r. oraz stanowiska gmin i powiatów w tej sprawie i apeluje do Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej o zatwierdzenie Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014-2020.

Źródło: SP w Olsztynie

Czw., 23 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska