Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dużo wzji, mniej konkretów

Dużo wzji, mniej konkretów fotolia.pl

Za nami II edycja Kongresu 590, istotnego wydarzenia gospodarczego roku. Cel był jeden – nadać polskiej gospodarce jeszcze większą dynamikę wzrostu. Wypracowane rozwiązania oraz wnioski z pewnością zostaną przekute w projekty ustaw, które ułatwią funkcjonowanie krajowym przedsiębiorcom.

Pierwsze bloki tematyczne zaczęły się o godzinie 10.00. O sukcesach gospodarczych na rynkach zagranicznych rozmawiali polscy championi biznesu, a wśród nich między innymi Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus, która z powodzeniem promuje polskie marki na Czarnym Lądzie. Pozostałe debaty odpowiadały najczęstszym problemom i wyzwaniom, przed którymi stoją polscy przedsiębiorcy i gospodarka  – np. zagraniczne przejęcia polskich firm jako element rzeczywistości biznesowej czy perspektywy rozwoju polskiej kolei dużej prędkości.

W swoim wystąpieniu Wicepremier Mateusz Morawiecki nawiązał do nowej ordynacji podatkowej, która ma ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. - Do Bożego Narodzenia chcemy przedstawić bardzo konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych. Przyszłe regulacje nie pozwolą dużym przedsiębiorcom wykorzystywać małych i średnich przedsiębiorstw, żyć kosztem ich płynności, bo to jest bardzo często zmora dla małych firm. Ta propozycja będzie radykalna, tę propozycję chcemy zaproponować dla dobra małych i średnich firm w szczególności.

W drugim dniu Kongresu 590 było przedstawienie przez Komisję Nadzoru Finansowego kolejnego raportu na temat stanu prac zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych – w skrócie nazywanego zespołem FinTech. Po kilku miesiącach prac liczbę barier udało się ograniczyć do 85-ciu. Komisja usunęła do tej pory 3 bariery, a kolejne 58 jest w trakcie usuwania, co oznacza, że już podjęto pewne działania lub sformułowano rekomendacje dalszych działań w celu usunięcia tych barier.

Do rangi tematu przewodniego drugiego dnia wydarzenia urosło tempo odchodzenia od węgla.  Powszechne jest oczekiwanie, że w produkcji energii w Polsce potencjalnie najbardziej na znaczeniu zyska gaz. Opublikowany specjalny raport Instytutu Sobieskiego prognozuje, że udział węgla w polskiej energetyce będzie się stopniowo obniżał, a najbardziej konkurencyjnymi źródłami wkrótce zostaną OZE. Rosnące znaczenie dla wytwarzania energii elektrycznej w Polsce będzie miał gaz. Raport przewiduje też konieczność wprowadzenia rynku mocy. Nad projektem ustawy w tej sprawie obecnie pracuje Sejm.

Debatowano również na temat  projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) pod Warszawą, który ma szansę uniknąć losu opóźnionego Portu Lotniczego Berlin Brandenburg i okazać się wielkim sukcesem komercyjnym. - Położenie CPK jest takie, że Centralna Magistrala Kolejowa przebiega praktycznie obok. Po jej modernizacji pasażerowie z Małopolski i Śląska dojadą w 90-100 minut. Z Wrocławia, po wybudowaniu nowej linii kolejowej, dojedziemy też poniżej 2 godzin. Jeśli powstanie też łącznik od linii kolejowej z Trójmiasta - pomijający Warszawę, to też dostaniemy się w 2 godziny – przekonywał Ireneusz Merchel, Prezes PKP (Polskich Linii Kolejowych).

Źródło: kongres590.pl

Wt., 21 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun