Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w Prawie prasowym przyjęte. Autoryzacje po nowemu

Zmiany w Prawie prasowym przyjęte. Autoryzacje po nowemu fotolia.pl

15 listopada Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo prasowe.

Głównym celem tej ustawy jest wykonanie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wydanego w dniu 5 lipca 2011 r. W wyroku tym Trybunał uznał, że polskie regulacje prawne dotyczące autoryzacji, a w szczególności odpowiedzialności karnej za publikację wypowiedzi bez uzyskania autoryzacji, są niezgodne z postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Ponadto, w ramach nowelizacji zaproponowano tzw. dekomunizację przepisów ustawy, polegającą na usunięciu z niej nieaktualnej siatki pojęciowej.

Z uwagi na powyższe, nowelizacja wprowadza po stronie dziennikarza obowiązek poinformowania osoby udzielającej informacji o prawie do autoryzacji oraz udostępnienia jej tekstu dosłownie cytowanej wypowiedzi w celu dokonania autoryzacji. Ustawa określa dokładne terminy na dokonanie autoryzacji, liczone od momentu przekazania tekstu przewidzianego do publikacji, jak również wskazuje, że autoryzacji nie stanowi zaproponowanie przez osobę udzielającą informacji nowych pytań, przekazanie nowych informacji lub odpowiedzi ani zmiana kolejności wypowiedzi w autoryzowanym tekście materiału przewidzianego do publikacji w prasie.

W przypadku niedokonania lub odmowy dokonania autoryzacji w określonych terminach, wprowadza się domniemanie autoryzacji bez zastrzeżeń.

Równocześnie ustawa przewiduje, że czyn polegający na opublikowaniu wypowiedzi bez umożliwienia osobie udzielającej informacji dokonania jej autoryzacji na ustawowych zasadach, stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny. Nie będzie jednak podlegał karze ten, kto opublikuje wypowiedź identyczną z udzieloną przez osobę udzielającą informacji.

W ramach tzw. dekomunizacji przepisów ustawy, nowelizacja dokonuje uaktualnienia terminologii i dostosowania jej do obecnej rzeczywistości.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: KPRP

Pt., 17 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka