Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Obradował Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego

Obradował Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego fot. SP w Łęczycy

25 października w Starostwie Powiatowym w Łęczycy odbył się Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego.

Starostowie podjęli dwa stanowiska: w sprawie zmiany przepisów prawnych w zakresie pielęgnacji i wycinki drzew pod liniami energetycznymi oraz w sprawie zmiany postanowień ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne.

W pierwszym z nich starostwie przypominają o obfitych opadach śniegu, które wystąpiły w kwietniu br. na terenie powiatu radomszczańskiego. To one spowodowały awarie sieci elektroenergetycznej. Przy czym w dużej mierze negatywne skutki w postaci przerw w dostawie prądu i wody pogłębiły zerwania linii napięcia przez opadające drzewa. Dlatego w ocenie samorządowców niezbędne są zmiany legislacyjne w zakresie podcinania drzew w pasie technologicznym i wejścia na teren prywatny przez służby energetyczne.

W drugim stanowisku przedstawiciele powiatów przedstawiają propozycje modyfikacji ustawy tak, aby procedura modernizacji ewidencji gruntów i budynków była szybsza – zgodnie z postulatami nie będzie bowiem konieczności prowadzenia indywidualnych postępowań klasyfikacyjnych, odrębnego rozpatrywania zastrzeżeń w przypadku zmiany użytków i klas oraz wydawania decyzji administracyjnych.

Ponadto podczas posiedzenia odbyło się szkolenie dotyczące finansowania zadań oświatowych w świetle projektowanych zmian w prawie, które przeprowadziła Katarzyna Liszka-Michałka z Biura Związku Powiatów Polskich.

Rozmawiano także na temat ustalenia kwoty ryczałtu dla szpitali i systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Źródło: Protokół oraz stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego

Pt., 10 Lst. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska