Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dotacje dla samorządów na strzelnice

Dotacje dla samorządów na strzelnice fotolia.pl

12 października br. sejmowe Komisje: Obrony Narodowej oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przeprowadziły pierwsze czytanie i rozpatrzyły poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk nr 1919).

Uzasadnienie projektu przedstawił poseł Wojciech Skurkiewicz (PiS).

Projekt ma na celu wprowadzenia przepisów dających resortowi obrony narodowej możliwość wspierania dotacjami jednostek samorządu terytorialnego, które podejmą działania zmierzające do budowy lub remontu strzelnic oraz rozwijania sportu strzeleckiego.

Część posłów protestowała przeciwko pośpiesznemu trybowi rozpatrywania projektu, wskazując, że wpłynął on do Sejmu dzień przed posiedzeniem, a do Komisji został skierowany w dniu posiedzenia. Ponadto wskazywano na brak opinii strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, Sejm lub Komisja mogą postanowić o wcześniejszym przeprowadzeniu pierwszego czytania. Wniosek o przystąpieniu do procedowania uzyskał poparcie 36 posłów, przeciw było 14.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na nieprecyzyjność proponowanych przepisów, np. nie było jasne, czy projekt obejmuje obiekty dla łucznictwa.

Po przyjęciu wniosku o zakończenie pierwszego czytania i przejściu do rozpatrywania część posłów opuściła salę obrad. Po sprawdzeniu kworum Komisje kontynuowały obrady.

Komisje przyjęły poprawki legislacyjne i sprawozdanie.

W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Michał Dworczyk. Z jego wystąpienia wynika, że warunkiem otrzymania dotacji przez samorządy będzie możliwość szkolenia wojska. W ostatnich latach w wojsku zlikwidowano ponad 60 strzelnic i bywają jednostki, skąd żołnierze muszą dojeżdżać na strzelanie prawie 200 kilometrów. Przekazując samorządom dotacje na strzelnice, w ocenie wiceministra wojsko zyska możliwość szkolenia bez takich dojazdów.

Transmisję z posiedzenia można obejrzeć tutaj.

Śr., 18 Prn. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska