Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd najlepiej oceniana cześć administracji publicznej

Samorząd najlepiej oceniana cześć administracji publicznej fotolia.pl

Krzysztof Kwiatkowski zabrał głos w debacie „Zmiany w regulacjach - ewolucja czy rewolucja”. Według Prezesa NIK samorząd terytorialny to najlepiej oceniana część administracji publicznej. Jest i będzie jednym z głównych podmiotów sterujących rozwojem kraju. Pozostaje też ważnym beneficjentem unijnych pieniędzy.

Szef Najwyższej Izby Kontroli zaznaczył, że w związku z rozpoczęciem nowej perspektywy finansowej - przypomnijmy, że mowa o 31,2 mld euro dla polskich samorządów - należy zidentyfikować każde potencjalne ryzyko dla skutecznego wykorzystania tych środków. Jednym z takich niebezpieczeństw jest ryzyko prawne, a w szczególności ryzyko legislacyjne.

Według Krzysztofa Kwiatkowskiego niepokój może budzić wzrost biurokratyzacji systemu związanego z pozyskiwaniem środków unijnych - zbyt duża liczba procedur wewnętrznych, wzrastająca liczba dokumentów i reguł uzależniających wybór projektów i uruchomienie środków. Wiąże się z tym niska elastyczność systemu, zwłaszcza w przypadku projektów nietypowych, zintegrowanych, łączących kilka dziedzin. To wszystko w najlepszym wypadku opóźnia realizację projektu, a często go uniemożliwia.

Problemem jest też niestabilność i niespójność przepisów prawnych, ciągle trwający proces implementacji prawa UE, a także brak ujednoliconych i stałych zasad wdrażania programów. Zdarza się, że zasady te zmieniane są już w trakcie implementacji projektów. To wynik rozbudowanych wymagań proceduralnych tak na gruncie krajowym, jak i europejskim.

Co można w tej sytuacji zrobić? Prezes NIK nie ma wątpliwości, że ciągłe zmiany w regulacjach wymagają i będą wymagać od samorządów stałych starań na rzecz profesjonalizacji obsługi środków unijnych, doskonalenia pracy służb prawnych oraz finansowych. Szef Izby zachęcał przy tym samorządowców do korzystania z wyników pracy NIK, która od wielu lat przeprowadza badanie wszystkich etapów organizowania procesów związanych z uzyskiwaniem i wykorzystywaniem środków UE.

W informacjach o wynikach kontroli Izba przedstawia oceny i wnioski dotyczące korzystania z funduszy UE. Mogą one stanowić źródło cennej wiedzy dla samorządów i pomóc w usprawnianiu ich działań związanych z pozyskiwaniem środków unijnych. 

W debacie obok szefa NIK udział wzięli: Agnieszka Stachniak reprezentująca Ministerstwo Finansów; Ryszard Paweł Krawczyk - Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi; Danuta Kamińska - Przewodnicząca Skarbników Miast Unii Metropolii Polskich; Maria Rzepnikowska - Wiceprezes Accountancy Europe (dawniej FEE) oraz prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic - Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: NIK

Sob., 23 Wrz. 2017 0 Komentarzy
Marcin Maksymiuk
Redaktor Marcin Maksymiuk