Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłaty za skany i odpisy dokumentów

Opłaty za skany i odpisy dokumentów fotolia.pl

Od 4 sierpnia br. obowiązywać będą nowe opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów. Będzie to 40 gr za jedną stronę zeskanowanego dokumentu papierowego.

Tak wynika z rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów (DzU z 2017 r. poz. 1409).

W ocenie resortu finansów, niezbędne było uzupełnienie rozporządzenia w sprawie wysokości opłaty za sporządzenie kopii oraz odpisu dokumentów o opłatę za sporządzenie skanów dokumentów pochodzących z akt sprawy, które udostępniają organy podatkowe (w tym samorządowe organy podatkowe).

Obecnie w rozporządzeniu podane są opłaty dotyczące kopii papierowych – wynoszą one 60 gr do 1,20 zł (zależnie od formatu). Ministerstwo Finansów ocenia, że stawka za skanowanie jest odpowiednia niższa z powodu mniejszych kosztów sporządzenia skanu – nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z eksploatacją tonera i zakupem papieru, które to koszty stanowią znaczący udział w kosztach sporządzania kopii w formie papierowej.

Niedz., 30 Lp. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska