Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy lubuskie negatywnie oceniają zmiany w RIO

Gminy lubuskie negatywnie oceniają zmiany w RIO fotolia.pl

6 czerwca br. Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego podjęło stanowisko w sprawie proponowanych zmian w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych z dnia 13 lipca 2016 r. (druk sejmowy nr 1409).

Zrzeszenie przypomina, że Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego kontrola administracyjna społeczności lokalnych powinna być sprawowana z zachowaniem proporcjonalności między zakresem interwencji ze strony organu kontroli a znaczeniem interesów, które ma chronić. - W ten sposób wyrażono fundamentalną zasadę zachowania proporcji i niezbędnego umiaru w kontroli administracji samorządowej przez administrację publiczną. Dotychczasowy system kontroli, choć rozbudowany, wpisuje się w przedstawioną zasadę. Nie mniej, każda kolejna ingerencja w aktualny status quo może spowodować wypaczenie zasady samodzielności jednostek samorządu terytorialnego – czytamy w stanowisku.

W ocenie Zrzeszenia w takim właśnie kierunku zmierzają zmiany w funkcjonowaniu Regionalnych Izb Obrachunkowych. Przejawem jest projektowane rozwiązanie objęcia Regionalnych Izb Obrachunkowych kontrolą rozszerzoną o nieostre kryterium gospodarności i rzetelności jednostek samorządu terytorialnego, które wiąże się z ryzykiem nadmiernej ingerencji w działalność gmin i ograniczenia ich samodzielności.

Wątpliwości samorządowców budzą przede wszystkim propozycje poszerzenia obowiązków kontrolnych izb o sprawozdania miesięczne z wykonania budżetów, stanowiących de facto dodatkowe obciążenie.

Projekt ustawy zakłada również poszerzenie kompetencji kontrolnej RIO w odniesieniu do spółek komunalnych, w których JST posiadają ponad 50% udziałów lub akcji. Dotychczas, RIO kontrolowało jedynie podmioty ze 100% udziałem JST. Zdaniem gmin lubuskich tego typu zjawisko również dodatkowo obciąży funkcjonowanie ww. podmiotów.

Projektowane zmiany obejmują także rozszerzenie działalności nadzorczej RIO wobec uchwał i zarządzeń w sprawach udzielania poręczeń, zasad i trybu przyznawania ulg oraz podatków i opłat. - Dotyczyć to może bardzo szerokiego zakresu aktów prawnych, między innymi np. opłat czynszowych, opłat za wodę i odbiór ścieków, opłat za przedszkola, żłobki, opłat parkingowych, adiacenckich i planistycznych. Zmiana ta spowoduje nakładanie się kompetencji, bowiem uchwały dotyczące tych opłat podlegają już nadzorowi wojewody – tłumaczą przedstawiciele gmin.

Są to tylko przykładowe wyliczenia zbędnego rozbudowania systemu kontroli, który nie przyczyni się do poprawy jakości funkcjonowania gmin, a przeciwnie, poprzez zwiększenie obowiązków, spowoduje obniżenie ich efektywności.

Niedz., 11 Czrw. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska