Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie

W tym tygodniu w parlamencie fotolia.pl

W bieżącym tygodniu na posiedzeniu plenarnym swojej izby zbiorą się senatorowie. Senat będzie obradował w środę i w czwartek, czyli m.in. w Dzień Dziecka. Wśród przewidzianych do rozpatrzenia ustaw w porządku posiedzenia znalazły się dwa odnoszące się do funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Ograniczona solidarna odpowiedzialność (podatkowa)

Pierwszą z nich jest nowela trzech ustaw: o podatku rolnym, o podatkach i opłatach lokalnych, o podatku leśnym. Rzecz dotyczy zasady solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli nieruchomości. Projektodawcy, a potem Sejm uznali, że powinna być ona ograniczona w sytuacji, gdy jeden lub kilku współwłaścicieli (razem z gminą lub skarbem państwa) jest zwolnionych z obowiązku zapłaty podatku rolnego lub podatku od nieruchomości. W myśl nowelizacji obowiązek podatkowy będzie ciążył solidarnie jedynie na tych współwłaścicielach, którzy nie są zwolnieni od tych podatków.

W soboty parkowanie bez opłat

Senatorowie po raz drugi zajmą się komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Istotą tej krótkiej modyfikacji jest określenie, że "opłatę parkingową pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy, w określonych godzinach lub całodobowo.” . Autorzy noweli podkreślili w uzasadnieniu, że ich projekt jest odpowiedzią na petycję. Jej autor wskazał na problemy związane ze stosowaniem art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych. W przepisie tym, określającym zasady pobierania przez gminy opłat za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, zapisano, iż opłaty takie pobiera się „w określone dni robocze”. Pojęcie dni roboczych na potrzeby ustawy o drogach publicznych bywało w przeszłości rożnie interpretowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy administracyjne. Podstawowa kontrowersja dotyczyła tego, czy sobota jest, czy nie jest dniem roboczym, a w konsekwencji, czy pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest działaniem zgodnym z prawem. Wnoszący petycję proponował, aby termin „dni robocze” zastąpić terminem „dni powszednie”. Po wprowadzeniu takiej zmiany pobieranie opłat za parkowanie w soboty byłoby bez wątpliwości dozwolone. Senatorowie przygotowali swoją propozycję.

Źródło: senat.gov.pl

Sob., 27 Mj. 2017 0 Komentarzy
Jarosław Komża
Redaktor Jarosław Komża