Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd terytorialny na świecie (29). Łotwa

Samorząd terytorialny na świecie (29). Łotwa fotolia.pl

Dużo zabytków i terenów zielonych zachęca do odwiedzenia Łotwy. Z ciekawostek o kraju warto wspomnieć, że to Łotysz wyprodukował pierwsze dżinsy – krawiec Jacob W. Davis wyemigrował z Rygi do Stanów Zjednoczonych. Tam jedna z klientek poprosiła go o uszycie solidnych spodni dla męża-drwala. Tak powstały dżinsy, które z pomocą finansową Levi Straussa, krawiec opatentował i wypuścił na rynek masowy.

Łotwa jest państwem unitarnym, w skład którego wchodzą 4 krainy historyczne: Liwonia, Łatgalia, Kurlandia i Semigalia.

Do 30 czerwca 2009 Łotwa podzielona była na okręgi i miasta wydzielone. Obecnie, po przeprowadzeniu reformy składa się z regionów, miast i gmin.

Do obowiązków samorządów należy między innymi przygotowanie i wdrażanie programów rozwoju regionalnego, nadzór nad zagospodarowaniem przestrzennym, przygotowanie budżetu lokalnego, zarządzanie ruchomościami i nieruchomościami, nakładanie podatków na szczeblu lokalnym, zarządzanie finansami oraz organizowanie wyborów do samorządów lokalnych.

Władze lokalne są również odpowiedzialne za organizację transportu publicznego, zapewnienie mieszkańcom możliwości korzystania z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i wywozu śmieci. Ponadto w ich kompetencjach znajduje się nadzór nad obiektami użyteczności publicznej (utrzymanie budynków, parków, renowacja dróg, itp.), zapewnienie dostępu do edukacji, służby zdrowia oraz opieki społecznej, utrzymanie zabytków, instytucji kulturalnych, domów starców i domów dziecka. Są one również odpowiedzialne za promocję rozwoju gospodarczego regionu, udzielanie zamówień publicznych, wydawanie licencji oraz różnego rodzaju zezwoleń firmom i instytucjom.

Wykonując swoje zadania, władze lokalne maj prawo do tworzenia własnych instytucji samorządowych oraz podejmowania różnego rodzaju inicjatyw i przedsięwzięć.

Źródłem finansowania samorządów lokalnych są podatki i darowizny od osób fizycznych i prawnych, dotacje z budżetu państwa, kredyty, grzywny oraz różnego rodzaju opłaty, które pobieraj. Dysponują one także dochodami osiąganymi w wyniku zarządzania własnością komunalną oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

Źródło: Wikipedia, 123tlumacz.pl, ŁOTWA - Przewodnik dla przedsiębiorców, Wydanie drugie rozszerzone, Warszawa, październik 2004 z suplementem (maj 2005), Ministerstwo Gospodarki i Pracy, wydawnictwo UNIDO ITPO Warszawa

Sob., 25 Mrz. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska