Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Domownik" i skuteczność doręczenia

fotolia.pl

"Domownikiem" może być także osoba przebywająca za zgodą adresatem w tym samym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu (lokalu), bez względu na to, czy prowadzi z adresatem wspólne gospodarstwo domowe - stwierdził NSA w wyroku z dnia 11 stycznia 2017 roku rozpoznając sprawę o sygn. akt: I FSK 713/15.

Sąd wskazał, że w ww. ujęciu "domownikiem" może być także lokator, sublokator adresata lub osoba, która opiekuje się domem, mieszkaniem (lokalem) podczas długotrwałej nieobecności adresata. Osoba ta podczas nieobecności adresata będzie upoważniona do odbioru korespondencji skierowanej do adresata, jeżeli podejmie się doręczenia jemu tej korespondencji. Pojęciu "domownik" ustawodawca nie nadał bowiem jakiegoś specyficznego i odrębnego znaczenia, więc zgodnie z regułami wykładni językowej trzeba mu przypisywać treść, jaką ma w języku potocznym. "Domownik" to osoba stale mieszkająca w jakimś domu, człowiek mieszkający z kimś razem, np. członek rodziny, współlokator, czy pracownik domowy.

Na gruncie Ordynacji podatkowej

NSA ocenił, że nie ma uzasadnionych podstaw, aby z punktu widzenia traktowania określonych osób jako domowników różnicować osoby, które są krewnymi lub powinowatymi adresata, i osoby, które nie są jego krewnymi lub powinowatymi. Odnotować można stanowisko, że "domownikiem" w rozumieniu art. 139 Ordynacji podatkowej może być także osoba przebywająca za zgodą adresatem w tym samym domu jednorodzinnym lub mieszkaniu (lokalu), bez względu na to, czy prowadzi z adresatem wspólne gospodarstwo domowe.

Sob., 18 Mrz. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka