Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Powiatowy nadzór budowlany wymaga zmian organizacyjnych

Powiatowy nadzór budowlany wymaga zmian organizacyjnych fotolia.pl

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie zmieni zdania. Likwidacji powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego musi się odbyć.

Pismem z 22 lutego br. resort odpowiedział na stanowisko Związku Powiatów Polskich z 5 grudnia 2016 r. negatywnie oceniające planowane zmiany w strukturze Inspekcji Nadzoru Budowlanego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jak tłumaczy Anna Oleksiak, dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa w Ministerstwie Architektury i Budownictwa, analiza funkcjonowania nadzoru budowlanego na szczeblu powiatowym wskazuje na potrzebę daleko idących zmian organizacyjnych, mających na celu usprawnienie funkcjonowania i bardziej racjonalne wykorzystanie ludzi i środków. Jak podaje, średnio w kraju na jeden powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego przypada 6,28 etatu (4,8 merytorycznego i 1,48 obsługowego). Oznacza to, że są to małe podmioty, a istnienie małych instytucji nie sprzyja racjonalnemu wykorzystaniu zasobów ludzkich. – Nie ulega wątpliwości, że kilkuosobowe jednostki organizacyjne (zwłaszcza 2 i 3- osobowe) nie gwarantują prawidłowego funkcjonowania powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego – tłumaczy. - W inspektoratach powinno pracować więcej osób merytorycznie przygotowanych do właściwego orzecznictwa administracyjnego i obsługi prawnej – dodaje.

Odnosząc się do argumentu ZPP, że zmiany przyniosą oddalenie nadzoru o d obywatela, dyrektor Anna Oleksiak odpowiada, że kluczowe staje się zasadne przeanalizowanie usytuowania siedzib ewentualnych, nowych organów nadzoru budowlanego, aby nie powodować trudności w relacji organ-obywatel.

Jak informuje, według wstępnych założeń, reforma rozłożona będzie w czasie. – Oznacza to, że likwidacja siedzib powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego nie nastąpi równocześnie w wejściem w życie ustawy, lecz przebiegać będzie stopniowo – zapowiada.

Z pewnością taka odpowiedź nie ucieszy samorządowców. Negatywnie do pomysłu likwidacji powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego odniosła się niedawno także Rada Powiatu Jędrzejowskiego. W stanowisku z 15 lutego br. radni oceniają, że reforma przyniesie odwrotny od zakładanego skutek.

Niedz., 5 Mrz. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska