Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd terytorialny na świecie (27). Cypr

Samorząd terytorialny na świecie (27). Cypr fotolia.pl

Wyspa Afrodyty - jedna z największych i najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego. Tam sezon turystyczny trwa cały rok. Czyste plaże, dobre wino, ser halloumi, centrum dyskotekowe w Aya Napa i ulgi podatkowe przyciągają na Cypr.

Historia wyspy jest dość burzliwa. Cypr był częścią imperium wschodniorzymskiego, był najeżdżany przez Arabów, stał się częścią cesarstwa bizantyjskiego. Wyspa należała do Wenecjan, których potem wyparli Turcy osmańscy. Okupowali ją Brytyjczycy. Do dziś nie ma pełnego spokoju. Od 1974 roku wyspa jest stale podzielona. Południe, czyli Republika Cypryjska, jest stabilnym państwem demokratycznym, w którym wybory przeprowadza się regularnie, z zachowaniem zasad konstytucyjnych. W maju 2004 r. Republika Cypryjska została przyjęta do Unii Europejskiej. Ustrój polityczny to republika prezydencka, a funkcję głowy państwa sprawuje prezydent (wyłaniany w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję), który jest jednocześnie szefem rządu.

Władzę ustawodawczą sprawuje Izba Reprezentantów wybierana na 5 letnią kadencję - jednoizbowy parlament.

Północ wyspy jest od 1974 r.  okupowana przez Turcję i powstała tam w 1983 r. samozwańcza, nie uznawana przez żadne państwo (oprócz Turcji), Turecka Republika Północnego Cypru. W systemie władzy obowiązującym na Cyprze Północnym przewidziano miejsca dla prezydenta i premiera.

Jeśli chodzi o podział administracyjny, to Cypr jest podzielony oficjalnie na dystrykty (okręgi). A ich nazwy pochodzą od nazw miast, które są stolicami dystryktów: Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol, Nikozja, Pafos.

W praktyce dwa z nich w całości pod władzą Republiki Cypryjskiej, jeden w całości pod władzą Cypru Północnego, a reszta jest podzielona. Do obszarów pod administracją turecką zalicza się Kyrenia oraz części dystryktów Famagusta (większość dystryktu), Nikozja (ok. 1/3 dystryktu) i Larnaka (niewielki fragment).

Dystrykty mają charakter bardziej władzy administracyjnej państwowej, rządowej niż samorządowej. Naczelnik dystryktu reprezentuje rząd z Nikozji. Okręgi dzielą się na gminy samorządowe.

Istnieje podział na gminy miejskie i wiejskie, dodatkowo tzw. jednostki specjalne, objęte specjalnymi rządowymi programami rozwojowymi.

Władze lokalne dzielą się na władze miejskie i gminne. Działają one na podstawie odrębnych ustaw. Władze miejskie są formą samorządu lokalnego na obszarach miejskich i w obrębie centrów turystycznych. Władze gminne funkcjonują na terenach wiejskich. Burmistrzowie i naczelnicy gmin wybierani są bezpośrednio przez mieszkańców na pięcioletnie kadencje.

Każda społeczność może ubiegać się o status społeczności miejskiej – decyzję podejmuje się na podstawie lokalnego referendum, którego wynik akceptuje Rady Ministrów – jeżeli liczba mieszkańców przekracza 5 tys. osób lub społeczność dysponuje dostatecznymi środkami finansowymi, by funkcjonować jako miasto.

Do głównych zadań władz miejskich należy budowa, utrzymanie i oświetlenie ulic oraz zbiórka, składowanie i przerób odpadów. Gminy funkcjonują w ogólnym zarysie podobnie jak miasta, mają jednak inną strukturę. Rząd zapewnia większości gmin podstawowe wsparcie administracyjne i techniczne za pośrednictwem Biur Okręgowych.

Na terenie wyspy znajdują się również dwie brytyjskie bazy wojskowe Akrotiri oraz Dhekelia niewchodzące w skład Republiki Cypryjskiej i stanowiące osobne terytoria zależne Wielkiej Brytanii.

Źródło: Wikipedia, MSZ, MFA

Sob., 25 Lt. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska