Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne ZPP na Jasnej Górze

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne ZPP na Jasnej Górze fotolia.pl

Rola powiatów w dostarczaniu usług publicznych oraz tworzeniu warunków do zrównoważonego rozwoju wobec dokonujących się zmian legislacyjnych.– to główne tematy, które zostaną poruszone podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich.

Posiedzenie odbędzie się 6 marca (poniedziałek) w Klasztorze OO. Paulinów na Jasnej Górze w Sali O. Augustyna Kordeckiego.

Powodem spotkania są zarówno już uchwalone, jak i planowane zmiany legislacyjne dotyczące funkcjonowania samorządów, a w szczególności szczebla powiatowego.

Powiaty, jako lokalne wspólnoty samorządowe od samego początku istnienia mimo skromnych możliwości finansowych, dokładają wszelkich starań, aby jak najlepiej zaspokajać potrzeby swoich mieszkańców. Pomyślność małych ojczyzn – niezależnie od tego, gdzie są położone – składa się na pomyślność i dobro całego kraju. Dlatego z wielką nadzieją powiaty podeszły do licznych deklaracji przedstawicieli Rządu RP o potrzebie partnerskiej współpracy przy wdrażaniu rozwiązań służących rozwojowi naszej Ojczyzny oraz wspólnot lokalnych. Niestety równolegle z tymi deklaracjami zgłaszane są – i przyjmowane – kolejne rozwiązania prawne zmierzające do recentralizacji zadań, a tym samym marginalizacji znaczenia wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.

Z tego względu konieczna stała się pogłębiona i merytoryczna dyskusja nad rolą samorządu powiatowego w procesie świadczenia usług publicznych i rozwoju kraju.

Do udziału w niej zaproszeni zostali przedstawiciele Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, przewodniczący rad oraz inni samorządowcy a także eksperci w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Zgromadzenie planuje także przyjąć stanowiska dotyczące m.in. dochodów JST, systemu ochrony zdrowia, roli samorządu terytorialnego w państwie. Z projektami stanowisk oraz porządkiem obrad posiedzenia można zapoznać się TUTAJ.

Jednocześnie nie ulega zmianie planowane na maj br. posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego, którego celem będzie głównie omówienie spraw statutowych.

Niedz., 26 Lt. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska