Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Starostowie bronią Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

Starostowie bronią Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska fotolia.pl

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu to sprawdzony i zaufany partner samorządów naszego województwa. Pełni on bardzo ważną rolę w realizacji polityki regionalnej, wspierając finansowo zadania z zakresu ochrony środowiska określone w Strategii Województwa Kujawsko-Pomorskiego – wynika ze stanowiska Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjętego w Świeciu z 18 stycznia br.

Starostowie z zaniepokojeniem odnoszą się do projektu zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska z 7 grudnia 2016 r. złożonego przez grupę posłów Klubu Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości (druk nr 1127). Proponowane zmiany, mające na celu m. in. odebranie sejmikom wojewódzkim możliwości powoływania członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska oraz ograniczenie liczby przedstawicieli strony samorządowej w tych radach sprawią, że samorządy województw zostaną pozbawione wpływu na pracę funduszy wojewódzkich. W związku z tym nie będą mogły w sposób skuteczny i efektywny reagować na oczekiwania i rozwiązywać problemów środowiskowych w wymiarze regionalnym i lokalnym.

Starostowie podkreślają, że Fundusz pełni bardzo ważną rolę w realizacji polityki regionalnej, wspierając finansowo zadania z zakresu ochrony środowiska określone w Strategii Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Wielokrotnie korzystaliśmy z pomocy finansowej Funduszu w zakresie inwestycyjnym, jak również w zakresie działań edukacyjnych i doradczych. Jesteśmy żywotnie zainteresowani kontynuowaniem tego sprawdzonego modelu współpracy w kolejnych latach, ale obawiamy się, że fundusze wojewódzkie w formie proponowanej przez nowelizację ustawy będą reagować raczej na potrzeby strony rządowej, a w dalszej kolejności dopiero zajmą się potrzebami lokalnymi i regionalnymi. Takie ograniczenie kompetencji samorządu terytorialnego na rzecz władzy centralnej stanowi zaprzeczenie idei państwa obywatelskiego – czytamy w stanowisku.

Dlatego Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, podobnie jak Konwent Powiatów Województwa Lubelskiego, o którego stanowisku z 2 stycznia br. pisaliśmy tutaj w pełni popiera Stanowisko Sejmiku Województwa Lubelskiego z 30 grudnia 2016 roku w sprawie projektu nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska, wyrażające sprzeciw dotyczący projektowanych zmian w ustawie. - Proponowana nowelizacja jest w naszej opinii niepotrzebnym krokiem demontującym sprawnie i sensownie działające instytucje, jakimi są aktualnie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska – argumentują samorządowcy.

Pt., 20 St. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska