Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rozwój instytucjonalny z ZPP

Rozwój instytucjonalny z ZPP fotolia.pl

"Kompetencje i przejrzystość JST kluczem do rozwoju lokalnego" to tytuł projektu realizowanego przez partnerstwo, w skład którego wchodzą: Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Dorzecza Bzury – lider projektu, Związek Powiatów Polskich, Uczelnia Łazarskiego – szkoła wyższa oraz CASE – Doradcy spółka z o.o. małe przedsiębiorstwo.

W ramach projektu w dniach 1 i 2 lipca br. odbyło się szkolenie ogólne, zatytułowane "Zasady tworzenia i funkcjonowania partnerstw. Techniki negocjacyjne."

Pierwszego dnia konferencji główny blok tematyczny "Zasady tworzenia i funkcjonowania partnerstw publiczno-publicznych" prowadził zastępca sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich Marek Wójcik. Drugiego dnia blok tematyczny "Tworzenie partnerstw publiczno-prywatnych oraz techniki negocjacyjne" prowadził podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Radosław Stępień.

Oprócz tego drugiego dnia odbyło się posiedzenie inauguracyjne tworzonego w ramach projektu Samorządowego Forum JST i organizacji JST, które będzie służyło promocji dialogu i wymianie praktyk pomiędzy JST i jednostkami organizacyjnymi JST.

Beneficjentami projektu są powiaty łowicki i kutnowski, miasta: Skierniewice, Biała Rawska i Rawa Mazowiecka oraz gminy: Głowno, Stryków i Skierniewice.

Głównym celem projektu jest podniesienie jakości usług i zwiększenie ich dostępności dla mieszkańców przez wzmocnienie potencjału instytucjonalnego wymienionych powyżej jednostek samorządu terytorialnego. Cel główny zostanie osiągnięty poprzez podniesienie kompetencji zarówno kadry zarządzającej, jak i kwalifikacji zawodowych pracowników merytorycznych JST.

Wśród celów szczegółowych projektu wymienić można: usprawnienie systemów zarządzania JST, poprawa jakości tworzenia prawa lokalnego przez JST, wdrożenie systemu rozwoju kompetencji kadr w JST, usprawnienie komórek odpowiedzialnych za ewaluacje i monitoring, podniesienie poziomu usług świadczonych przez JST, poprawa infrastruktury etycznej w JST, wdrożenie zasad równego traktowania kobiet w dostępie do stanowisk kierowniczych w JST, promocja dialogu i wymiany praktyk pomiędzy JST i jednostkami organizacyjnymi JST.

Realizacja projektu będzie trwała do końca października 2012 r.

Niedz., 10 Lp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun