Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

JESSICA dla miast

JESSICA dla miast fotolia.pl

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprasza na drugi z trzech zaplanowanych warsztatów, poświęconych wdrażaniu w Polsce europejskiego instrumentu finansującego rewitalizację i rozwój miast - inicjatywy JESSICA. Wśród prelegentów najbliższego spotkania, które odbędzie się 20 czerwca, znajdą się przedstawiciele EBI oraz polskich instytucji zaangażowanych we wdrażanie inicjatywy. Głównymi tematami warsztatu będą: Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich i pomoc publiczna w projektach finansowych z inicjatywy JESSICA.

Podczas pierwszego warsztatu dyskutowano o polityce miejskiej, zaprezentowano dobrą praktykę rewitalizacyjną na przykładzie miasta Żyrardów oraz możliwości realizacji projektów w ramach inicjatywy JESSICA na przykładzie województw mazowieckiego i zachodniopomorskiego.

JESSICA to skrót od angielskiej nazwy Joint European Suport for Sustainable Investment in City Areas, co oznacza Wspólne Europejskie Wsparcie Na Rzecz Trwałych Inwestycji w Obszarach Miejskich. Inicjatywa ta jest instrumentem finansowym opracowanym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Bank Rozwoju Rady Europy. Założeniem tego instrumentu jest umożliwienie wykorzystania części środków unijnych z funduszy strukturalnych w postaci pożyczek, gwarancji i wkładów kapitałowych w projekty dotyczące trwałego rozwoju obszarów miejskich i przyczyniające się do ich wzrostu i atrakcyjności. Celem Inicjatywy JESSICA jest wsparcie rozwoju obszarów miejskich oraz ich rewitalizacja w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Mechanizm finansowy JESSICA zakłada, iż Fundusz Powierniczy dofinansowuje Fundusze Rozwoju Obszarów Miejskich tworzone przez poszczególne miasta ze środków własnych oraz innych partnerów publicznych i prywatnych na podstawie określonych umów. Fundusze miejskie inwestują w konkretne projekty miejskie poprzez pożyczki, gwarancje etc. Projekty realizowane przy wsparciu z Inicjatywy JESSICA z założenia powinny generować dochód.

 

Prezentacje z pierwszego warsztatu dostępna jest tutaj

 

Więcej o JESSICA tutaj

Pt., 17 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża