Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czerwcowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie

Czerwcowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie fotolia.pl

Rozszerzenie strefy Schengen, epidemia E.coli, testy wytrzymałościowe europejskich elektrowni atomowych - te tematy zdominowały czerwcową sesję plenarną w Strasburgu. Europosłowie zajmowali się również eurowinietami, relacjami handlowymi UE z Kanadą i przyszłym unijnym budżetem.

Prezydent Tadżykistanu. Emomalii Rahmon spotkał się w poniedziałek z przewodniczącym PE Jerzym Buzkiem. Potem rozmawiał z deputowanymi Komisji Spraw Zagranicznych i Podkomisji Praw Człowieka.

Epidemia. We wtorek posłowie zajęli się epidemią E.coli w Niemczech. Apelowali o lepsza koordynację takich kryzysów na poziomie europejskim i egzekwowanie przepisów dotyczących etykietowania żywności. W debacie nie pominięto też kwestii szkód, jakie ponieśli hiszpańscy rolnicy po nieprawdziwych informacjach, że to ich ogórki wywołały falę zachorowań w Europie.

Eurowiniety. Dzięki przepisom przyjętym przez europosłów samochody ciężarowe, które zanieczyszczają środowisko będą mogły być obciążane dodatkowymi kosztami. Uzyskane w ten sposób przychody będą wykorzystywane do poprawienia infrastruktury drogowej.

Dyplomacja. Europosłowie przyjęli też sprawozdanie w sprawie zewnętrznego wymiaru polityki społecznej promującej standardy pracy, standardy socjalne i odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstw europejskich Chodzi o to by UE nie podpisywała umów handlowych z krajami, które nie przestrzegają tych standardów.

Kanada. Parlament jest zadowolony z pogłębienia relacji handlowych UE z Kanadą. Deputowanym nie podoba się jednak, że w tym kraju nadal wydobywa się azbest (co ma wpływ na zdrowie obrabiających go pracowników) i piaski bitumiczne (co prowadzi do dużych emisji CO2 do atmosfery).

7PR. Europosłowie przyjęli też sprawozdanie na temat przebiegu Siódmego Programu Ramowego w zakresie badań i rozwoju technologicznego. Deputowanym podoba się dotychczasowa praca ekspertów i przygotowane przez nich raporty, ale uważają, że nie udało im się przedstawić całościowego obrazu tego, co się dzieje w krajach Unii.

Schengen. Parlament dał zielone światło na rozszerzenie strefy Schengen o Bułgarię i Rumunię. Za głosowało aż 487 posłów, przeciw było 77, a 29 wstrzymało się od głosu. "Obywatele tych krajów powinni być traktowani jak pełni europejscy obywatele" - podkreślał portugalski poseł Carlos Coelho (Europejska Partia Ludowa), autor sprawozdania na temat poszerzenia Schengen.

Energia jądrowa. Europosłowie debatowali nad przedstawionymi przez Komisję Europejską kryteriami dotyczącymi testów wytrzymałościowych w elektrowniach atomowych. Deputowani zaznaczali, że te siłownie, które nie przejdą sprawdzianu powinny być zamykane. Apelowali także o przeprowadzenie testów w krajach sąsiedzkich takich jak Szwajcaria, Rosja, Ukraina i Armenia,

Budżet. Rozpoczynają się pracę nad nową perspektywą budżetową na lata 2014-2020. Deputowani opowiedzieli się przeciwko zamrożeniu wydatków na poziomie obecnym. Tego chcą niektóre kraje UE. Zamrożenie budżetu nie pozwoli jednak na realizowanie strategii wzrostu gospodarczego.

Źródło: europarl.europa.eu

Niedz., 12 Czrw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka