Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Nie” dla zmian w strukturze Inspekcji Nadzoru Budowlanego

„Nie” dla zmian w strukturze Inspekcji Nadzoru Budowlanego fotolia.pl

Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia pomysł likwidacji powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego i utworzenia na ich miejsce okręgowych inspektoratów mających być organami administracji niezespolonej.

Dowodem jest stanowisko Zarządu ZPP podjęte 5 grudnia br. w Warszawie. Samorządowcy odnoszą się do rządowego projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego.

- Jest to kolejny w ostatnim czasie projekt, który przewiduje tworzenie administracji specjalnych nie powiązanych w żaden sposób ze strukturą samorządu terytorialnego. W ten sposób odradza się myślenie o państwie jako strukturze resortowej. Model taki funkcjonował w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i został zarzucony na początku lat 90. ubiegłego wieku. Stało się to nieprzypadkowo. Państwo subsydiarne – a takim jest Polska w świetle obowiązującej Konstytucji – z samej swojej natury musi być oparte o strukturę terytorialną – piszą starostowie w stanowisku.

W ramach toczących się konsultacji społecznych Związek Powiatów Polskich jednoznacznie opowiedział się przeciwko zmianie struktury Inspekcji Nadzoru Budowlanego. W uzasadnieniu nie tylko odniósł się do kwestii aksjologicznych, lecz również podkreślił aspekty społeczne i ekonomiczne. Wskazał w szczególności, że okręgowi inspektorzy nadzoru budowlanego jako organ pierwszej instancji nadzoru spowodują oddalenie urzędu od inwestorów i konieczność załatwiania spraw niekiedy w odległości ponad 50 km od miejsca zamieszkania. Nie zmniejszą się również koszty prowadzenia Inspekcji. Ewentualne nieduże oszczędności na kosztach administracyjnych zostaną z nawiązką zużyte na zwiększone koszty dojazdów na kontrole ze względu na większe odległości.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na te uwagi. Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego nie trafił też jeszcze do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z tym większym zdziwieniem i oburzeniem Związek Powiatów Polskich przyjmuje aktualnie wydane powiatowym inspektorom nadzoru budowlanego przez wojewódzkich inspektorów polecenia przygotowania mapy podziału województw na poszczególne okręgi, a także przeanalizowanie potencjalnej lokalizacji i warunków lokalowych przyszłej siedziby okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Polecenia takie odczytujemy jednoznacznie jako równoznaczne z fasadowością prowadzonych konsultacji – czytamy w stanowisku.

Związek Powiatów Polskich jeszcze raz podkreśla swój zdecydowany sprzeciw wobec zastępowania powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego inspektoratami okręgowymi. Jednocześnie w przypadku wprowadzenia takich zmian będzie rekomendował rozważenie przez poszczególne powiaty zasadności dalszego nieodpłatnego udostępniania pomieszczeń starostwa dla administracji rządowej.

Niedz., 11 Gr. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska