Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Konsultacje społeczne Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2011-2020

Konsultacje społeczne Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2011-2020 fotolia.pl

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazał Strategię Rozwoju Kapitału Społecznego 2011-2020 do konsultacji społecznych. Od dnia 12 kwietnia 2011 r. można zamieszczać komentarze do dokumentu za pośrednictwem formularza on-line na stronie http://ks.mkidn.gov.pl.

Strategia Rozwoju Kapitału Społecznego jest jedną z dziewięciu strategii rozwoju przyczyniających się do realizacji celów określonych w długookresowej i średniookresowej strategii rozwoju kraju. W raporcie, kapitał społeczny zdefiniowano jako wynikającą z zaufania oraz obowiązujących norm i wzorów postępowania, zdolność obywateli do mobilizacji i łączenia zasobów, która sprzyja kreatywności oraz wzmacnia wolę współpracy i porozumienia w osiąganiu wspólnych celów. Dokument jest oparty o 4 kluczowe obszary tematyczne dla rozwoju kapitału społecznego w Polsce: postawy i kompetencje społeczne, współdziałanie i partycypacja społeczna, komunikacja społeczna, kultura i kreatywność. Dla każdego z czterech obszarów została przeprowadzona szczegółowa diagnoza obecnej sytuacji, co pozwoliło na sformułowanie wyzwań rozwojowych. Za główny cel strategiczny uznano wzmocnienie udziału kapitału społecznego w rozwoju społeczno-gospodarczym Polski.

Wyznaczono cztery cele operacyjne:

  •  Cel 1. Kształtowanie postaw sprzyjających kooperacji, kreatywności oraz komunikacji;
  •  Cel 2. Poprawa mechanizmów partycypacji społecznej i wpływu obywateli na życie publiczne;
  •  Cel 3. Usprawnienie procesów komunikacji społecznej oraz wymiany wiedzy; Cel 4. Rozwój i efektywne wykorzystanie potencjału kulturowego i kreatywnego.

Ponadto ustalono także zasady horyzontalne, które muszą być uwzględniane w realizacji wszystkich celów. Należą do nich:

  • Wzmacnianie spójności społecznej, więzi społecznych i solidarności społecznej;
  • Upowszechniani otwartości, tolerancji i szacunku dla innych ludzi, jako zasad współżycia społecznego;
  • Zwalczanie wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne itd.
  • Wyrównywanie szans grup i środowisk wykluczonych społecznie lub zagrożonych społeczną marginalizacją;
  • Partnerstwo i współdziałanie podmiotów sektora publicznego z obywatelami oraz ich reprezentantami, w szczególności organizacjami obywatelskimi;
  • Wzmacnianie wspólnot lokalnych przez wspieranie rozwoju ich podmiotowości, wzajemnej pomocy oraz wymiany usług lokalnych;
  • Innowacyjność, efektywne wykorzystanie nowych technologii w rozwoju społecznym.

Dokument określa priorytety i kierunki działań do 2020 roku. Źródłami finansowania SRKS będą: środki własne Unii Europejskiej, środki na sfinansowanie zobowiązań wynikających z przyjętych programów wieloletnich, środki budżetu państwa na realizację działań rozwojowych kraju według priorytetów głównych kierunków interwencji wskazanych w średniookresowej strategii rozwoju kraju oraz środki samorządów terytorialnych. Jednostki samorządu terytorialnego powinny angażować się w rozwój kapitału. Działania nakierowane są na tworzenie odpowiednich warunków m.in. przez stymulowanie i wspieranie podejmowanych przez partnerów inicjatyw regionalnych i lokalnych w tym obszarze, budowanie platform współpracy z partnerami, realizację własnych projektów nastawionych na wspieranie rozwoju kapitału społecznego oraz konsultowanie planowanych działań z partnerami działającymi na rzecz rozwoju społecznego w danym województwie.

Pon., 18 Kw. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna