Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warto być wolontariuszem!

Warto być wolontariuszem! fotolia.pl

W Polsce potrzebującym pomaga dobrowolnie już niemal 11 milionów osób, czyli co trzecia osoba w kraju jest wolontariuszem. To prawdziwy trend, który szczególnie wzmaga się w okresie świątecznym. Okazuje się, że ludzie bezinteresownie niosący pomoc mogą w zamian otrzymać wiele wymiernych korzyści.

Ciekawe wydarzenia, atrakcyjne bonusy, cenne doświadczenia, a przy tym wielka wdzięczność samych osób oraz rodzin potrzebujących. Ale przede wszystkim często ratunek przed śmiertelną chorobą u drugiego człowieka i zwykłe słowa podziękowania od ludzi pokrzywdzonych przez los. To wszystko sprawia, że wolontariat wpisuje się w najnowsze światowe trendy, a jego rosnące znaczenie od lat możemy obserwować również w Polsce.

Wydarzeń niosących mądrą pomoc w naszym kraju z roku na rok przybywa. Zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia i w okresie noworocznym. Niemal każdy z Polaków przynajmniej raz w życiu zaangażował się w jedną z akcji Caritas Polska bądź wsparł zbiórkę w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Z badań opublikowanych w 2018 roku przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że około 10,8 mln osób na przestrzeni miesiąca poświęca dobrowolnie swój czas na wolontariat. Udział takich osób w populacji wszystkich mieszkańców Polski w wieku 15 lat, wynosi 35 %.

Oznacza to, że w ciągu ostatniej dekady w naszym kraju według szacunkowych danych ten wskaźnik zwiększył się niemal trzykrotnie.

W 2015 roku wszystkie osoby w wieku 15 lat i więcej, poświęcające swój czas na wolontariat, wypracowały około 1 miliard godzin, co odpowiadałoby 565 tysiącom etatów. Wyłącznie w ramach samej Caritas Polska na poziomie 41 diecezji stale działa około 100 tysięcy wolontariuszy.

Wolontariat stał się po prostu modny, zwłaszcza wśród młodych ludzi, w grupie wiekowej 15-24 lata oraz 35-44 lata, taka forma aktywności społecznej jest w ostatnim czasie bardzo popularna.

Okazuje się, że rozpoczęcie swojej przygody z wolontariatem jest bardzo proste. Większość organizacji pozarządowych, pożytku publicznego lub instytucji publikuje na swoich stronach internetowych krótkie formularze zgłoszeniowe.

Po podaniu kilku podstawowych danych osobowych i kontaktowych, jak imię i nazwisko, adres e-mail, wiek czy miejsce zamieszkania wystarczy wysłać zgłoszenie i czekać na kontakt z propozycją aktywności i wyboru rodzaju wsparcia.

A tych jest naprawdę wiele. Pikniki i eventy organizowane na imponujących rozmachem obiektach, jak PGE Narodowy w Warszawie, Arena Gliwice czy Stadion Wrocław nikogo już nie dziwią.

Co więcej wolontariusze mogą nie tylko pomagać innym bądź dbać o sprawną organizację danego wydarzenia. Udział daje też możliwość poznania mnóstwa celebrytów, ludzi świata sportu, mediów, kultury czy polityki, którzy również od lat coraz chętniej angażują się w dawanie dobra innym.

Źródło: poradnikzdrowie

Wt., 17 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska