Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nie zapomnij tego zabrać na rozmowę kwalifikacyjną!

Nie zapomnij tego zabrać na rozmowę kwalifikacyjną! fotolia.pl

Wyobraź sobie następującą sytuację: wchodzisz do firmy, w której czeka na Ciebie wymarzona praca. Wymieniasz uścisk dłoni z rekruterem, siadasz i uświadamiasz sobie, że zapomniałeś swojego CV, nie wspominając o notesie czy długopisie… Niestety, takie niedbalstwo może kosztować Cię posadę, o którą przyszedłeś się starać. Przygotuj się, a zapobiegniesz takim sytuacjom.

Co zabrać ze sobą na interview?

Dokumenty
Zazwyczaj na interview je zabieramy, prawda? Mogą to być certyfikaty potwierdzające umiejętności, dyplom ukończenia studiów czy referencje od poprzedniego pracodawcy. Takie działanie pokaże, iż jesteś zorganizowany i obowiązkowy. Nie ma nic gorszego niż kandydat, któremu brak dokumentacji na swój temat. Pokazuje to, że w pracy prawdopodobnie równie niedbale będziesz podchodził do powierzonych Ci zadań.

Kilka kopii CV
Rekruter ma obowiązek wzięcia ze sobą CV, ale nigdy też nie wiesz z iloma osobami przyjdzie Ci rozmawiać o przyszłej posadzie. Być może zjawi się ktoś z Twoich potencjalnych współpracowników, albo.. sam szef.

Wizytówki
Zazwyczaj (o ile nie jesteś z tzw. branży kreatywnej, gdzie pomysłów na pokazanie swojego CV jest nieskończenie wiele, od reklamy na koszulce, po murale dowodzące kompetencji) twoje CV zawiera informacje, które pozwolą na kontakt z Tobą. Dzisiaj przyjmuje się, iż wizytówki powoli odchodzą do lamusa. Aczkolwiek, wciąż istnieją stanowiska kierownicze lub handlowe, gdzie wizytówki to standard. Kilka z nich schowanych do kieszeni marynarki może być odebrane jako oznaka profesjonalizmu; nie ważą wiele, można więc je śmiało zabrać.

Portfolio
W branży kreatywnej jest to podstawą. W obszarze związanym z dziennikarstwem, projektowaniem, fotografią i reklamą, próbki Twoich prac są warunkiem do otrzymania danej posady. Możesz być mistrzem, ale jeżeli rekruter nie zobaczy Twojego stylu pracy, nie będzie wiedział, z kim ma do czynienia. Dodatkowo, na pewno mile widziany będzie link do e- portfolio. Warto także podzielić się z osobą przeprowadzającą rozmowę opiniami klientów, dla których ostatnio pracowałeś.

Referencje
Powinniśmy przygotować je wcześniej - nie wiemy bowiem, czy uda nam się je uzyskać od konkretnej firmy. Jest więc dobrą praktyką upewnienie się, kto może nam ich udzielić i być przygotowanym na ewentualne pytania ze strony rekrutera.

Notes z długopisem
Robienie notatek podczas wywiadu ma kilka zalet. Jedną z nich jest pokazanie rekruterowi, iż aktywnie go słuchasz i jesteś zaangażowany. Dodatkowo, pamięć bywa zawodna- po rozmowie niekoniecznie będziesz pamiętać listę Twoich standardowych zadań czy nazwisko księgowej, z którą powinieneś się skontaktować. Pamiętaj tylko, aby nie notować cały czas i utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem. Przede wszystkim jednak spytaj o pozwolenie na zapisywanie usłyszanych informacji.

Listę pytań
Aby pokazać szczere zainteresowanie stanowiskiem, powinieneś posiadać w zanadrzu pytania z nim związane. Możesz zabłysnąć i pokazać np. swój poziom wiedzy, który zdobyłeś na temat założycieli firmy czy lata funkcjonowania spółki w Twoim kraju. Pytania, które będą dobrze odebrane to chociażby „Jak w firmie ocenia się sukcesy pracowników?”, „Co szefowie robią, aby budować pozytywną atmosferę pracy?”, albo „Na czym powinienem skupić się najbardziej przez swój pierwszy miesiąc?”

Mocne punkty
Rozmowy kwalifikacyjne zazwyczaj powodują u kandydatów stres, nawet jeśli atmosfera jest bardzo przyjazna i czujesz z rozmówcą tzw. „dobrą chemię”. Aby zbudować pewność siebie i podnieść szanse na otrzymanie stanowiska, warto wynotować np. nietypowe umiejętności, które mogą przydać się na danym stanowisku. Dobrą praktyką jest też przywołanie anegdot z poprzedniej pracy, które mogą być zabawne lub pokazać np. twoją ponadprzeciętną zaradność w radzeniu sobie z kłopotliwymi klientami, bądź stresem.

Dowód osobisty
Punkt ten wydaje się oczywistością, ponieważ istnieje obowiązek noszenia go przy sobie na co dzień. Podczas standardowych rozmów istnieje małe prawdopodobieństwo, iż zostaniesz wylegitymowany. Jeśli jednak starasz się o rządową lub państwową posadę, będzie on niezbędny. Co więcej, nawet jeśli chcesz zostać księgowym w średniej wielkości firmie, zasady zarządzania budynkiem mogą wymagać pokazania dowodu ochroniarzowi.

Uśmiech ?
Jak wszyscy wiemy, pozytywne emocje rozładowują napięcie. Uśmiech doda Ci otuchy, zrobisz dobre pierwsze wrażenie i zostaniesz odebrana/y jako osoba pełna entuzjazmu.

Czego (lub Kogo) NIE zabierać ze sobą na rozmowę?

  • gumy do żucia
  • jedzenia, napojów
  • zbyt ozdobnej biżuterii
  • swoich rodziców lub dzieci (tak, ludzie naprawdę to robią!)
  • dziewczyny albo chłopaka (którzy czekają na recepcji przez cały czas trwania rozmowy)
  • włączonego telefonu
  • poglądów politycznych lub religijnych
  • okularów przeciwsłonecznych
  • zapachu jedzenia z dużą ilością czosnku
  • kaca po wczorajszej imprezie

Źródło: monsterpolska.pl

Pt., 17 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa