Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Mity na temat stresu

Mity na temat stresu fotolia.pl

Stres to po prostu zdenerwowanie, nie warto wyolbrzymiać problemu

Irytacja, zdenerwowanie, rozdrażnienie to tylko niektóre objawy stresu. Stres stał się poważnym problemem społecznym i zdrowotnym. Naukowcy alarmują, że stan zdrowia psychicznego (a co za tym idzie fizycznego) w społeczeństwach wysoko uprzemysłowionych szybko i wyraźnie się pogarsza. Według Światowego Raportu Rozwoju, choroby i zaburzenia psychiczne (nerwice, depresje) stanowią obecnie główną przyczynę zwolnień lekarskich, wyprzedzając pod tym względem choroby nowotworowe i układu krążenia! (R. Persauda, Pozostać przy zdrowych zmysłach – jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia? Wydawnictwo Santorski & Co, Warszawa 1998)

Stres to sprawa kobieca, nie męska

 

Stres jest problemem obydwu płci (a także wszystkich grup wiekowych), choć częściej skarżą się na niego kobiety. One też częściej uczestniczą w terapii i podejmują leczenie. U mężczyzn konsekwencje stresu negatywnie odbijają się na układzie naczyniowo-sercowym, u kobiet dominują schorzenia związane ze spadkiem odporności (stany zapalne). Psychiczne reakcje również mogą się różnić – kobiety na nadmiar napięcia raczej reagują smutkiem i depresją, a mężczyźni pobudzeniem oraz agresją. Kobiety pracujące są też bardziej obciążone w sensie zarówno zawodowym, jak i rodzinnym. Mężczyźni po wyjściu z pracy wracają do domu, w którym znajdują raczej odpoczynek niż kolejne obowiązki.

Stres jest zły

Nie wszyscy zgodziliby się z poglądem, że niewielka ilość stresu działa mobilizująco. Niemało jest też osób, które lubią trudne – dla innych bardzo stresujące – sytuacje. Stres zatem posiada dwa bieguny: pozytywny i negatywny, a do tego jest sprawą dalece indywidualną. Gdy wokół nas dzieje się „za mało", dopada nas nuda i stres związany z poczuciem bezsensu oraz bezczynnością. Udane, spokojne, ale równocześnie spełnione życie jest efektem indywidualnych wyborów i umiejętności – jest sztuką poruszania się pomiędzy niskim i wysokim poziomem napięcia.

Źródło: "Radzenie sobie ze stresem", autorka: Anna Dyląg

Pon., 15 Sp. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka