Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowy "Dekalog ZPP"

Samorządowy fotolia.pl

Zarząd Związku Powiatów Polskich przyjął dokument zatytułowany "Zestawienie najważniejszych zadań oczekiwanych przez samorząd powiatowy w Polsce”. Nie przypadkiem powstał on podczas trwającej kampanii wyborczej. Ma zachęcić nie tylko środowiska samorządowe, ale przede wszystkim ubiegających się o miejsca parlamencie do zapoznania się z najważniejszymi problemami do rozwiązania w sferze funkcjonowania polskiego samorządu. Tak, to nie jest pomyłka. Chociaż zestawienie to powstało w ZPP i są to zmiany oczekiwane przez samorząd powiatowy, to dotyczą one całego systemu samorządowego.

Dokument ten został rozesłany do wszystkich powiatów i miast na prawach powiatu w Polsce, do komitetów wyborczych bez względy na ich barwy polityczne i otrzymały go też środki masowego przekazu. Zamiarem naszym jest, aby z dokumentem tym zapoznały się wszystkie środowiska funkcjonujące w życiu publicznym. Być może dzięki temu będzie możliwe w niedalekiej przyszłości dokończenie reformy samorządowej i wyposażenie jednostek samorządu terytorialnego, w tym powiatów, w nowoczesne rozwiązania finansowe i prawne umożliwiające wszystkim samorządom efektywną pracę na rzecz dobra wspólnego.

Najważniejsze zadania według dokumentu ZPP to:

  1. Kompleksowa reforma systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego, obejmująca w szczególności przyznanie władztwa podatkowego powiatom i województwom.
  2. Usunięcie z systemu prawa przepisów regulujących szczegółowo sposób wykonywania zadań  przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym powiaty.
  3. Stworzenie instytucjonalnych form współdziałania między powiatem, a gminami wchodzącymi w jego skład.
  4. Wprowadzenie monokratycznego organu wykonawczego w powiatach.
  5. Ustalenie standardów realizacji zadań zleconych, ich rzetelna wycena i zapewnienie dochodów pokrywających rzeczywiste koszty realizacji zadań zleconych.
  6. Zwiększenie bazy majątkowej powiatów.
  7. Konieczne zmiany w systemie ochrony zdrowia.
  8. Zmiany w dystrybuowaniu Funduszu Pracy.
  9. Poszerzenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez powiaty.
  10. Gruntowne zmiany w Karcie Nauczyciela.

Pełna treść dokumentu w załączniku.

Niedz., 2 Prn. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun