Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rejestr Dokumentów Publicznych już działa

Rejestr Dokumentów Publicznych już działa fotolia.pl

Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z dokumentem oryginalnym czy podrobionym? Jak powinny wyglądać dokumenty obowiązujące w Polsce? Aby się dowiedzieć, wystarczy skorzystać z Rejestru Dokumentów Publicznych, który zaczął obowiązywać 12 lipca.

Rejestr Dokumentów Publicznych to platforma stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Służy weryfikacji autentyczności dokumentów, które obowiązują na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Na stronie można znaleźć zarówno pliki graficzne przedstawiające jak powinny wyglądać dokumenty, jak i opisy i nazwy niezbędnych zabezpieczeń. Obecnie na platformie można znaleźć informacje o dowodach osobistych, kartach pobytu i paszportach. Resort zapowiada jednak rozszerzenie platformy o kolejne dokumenty.

Stworzenie rejestru było zaplanowane w w ustawie o dokumentach publicznych, która weszła w życie w lipcu 2019 r. Głównym celem ustawy jest walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw np. wyłudzania kredytów. Fałszywe dokumenty są wykorzystywane w wielu przestępstwach związanych między innymi z przestępczością gospodarczą czy też finansową. Na podstawie sfałszowanych dowodów czy paszportów przestępcy tworzą również fikcyjne tożsamości.

Rejestr Dokumentów Publicznych znajduje się tutaj. 

Źródło: MSWiA

Czw., 16 Lp. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska