Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Reforma systemu odpadowego w Polsce – ZSP przedstawiło swoje rekomendacje

Reforma systemu odpadowego w Polsce – ZSP przedstawiło swoje rekomendacje fotolia.pl

Rosnące ceny za odbiór odpadów komunalnych to obecnie spory problem wszystkich samorządów. Za niewydolność rynku odpadowego płacą wszyscy mieszkańcy Polski. W związku z tym Związek Samorządów Polskich przedstawił swoje rekomendacje co do uzdrowienia rynku odpadowego w Polsce. Postulaty zostały przekazane do Prezydenta RP oraz Premiera.

Swoje rekomendacje Związek Samorządów Polskich zawarł wokół ROP, czyli Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Pojęcie to rozumiane jest jako podejście do polityki ochrony środowiska, w którym zakłada się, że odpowiedzialność producenta za produkt zostaje przedłużona – w cyklu życia produktu – do etapu poużytkowego.  W skrócie oznacza to przesunięcie odpowiedzialności za zagospodarowanie odpadów pozostających po wykorzystaniu produktu z bezpośrednich i ostatecznych konsumentów i wytwórców odpadów na producenta oraz tworzenie zachęt dla producentów do uwzględniania aspektów środowiskowych w procesie projektowania produktów. ROP w Polsce dla wybranych odpadów mamy od 2001 r.

Dla organizacji rewolucji systemu, ZSP przedstawia następujące rekomendacje:

  •        System powinien być prosty. Jedna opłata. Jeden regulator. Jeden operator
  •        Wprowadzający wnoszą jedną opłatę wg stawek zróżnicowanych dla poszczególnych rodzajów odpadów w zależności od kosztów ich przetwarzania
  •        Środki pochodzące z opłaty trafiają w szczególności do gmin odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami i do recyklerów czyniąc ich działalność opłacalną:
    - Część środków pochodzących z opłat jest przeznaczona na Edukację
    - Inwestowanie w powstanie nowej, brakujące infrastruktury
    - Usuwanie odpadów stanowiących zagrożenie dla środowiska. Te porzucone odpady to wynik niedowładu dotychczasowego systemu. Skutek „oszczędności” firm wprowadzających z Polski UE i innych krajów
  •        Całością systemu zawiaduje Regulator
  •        Wprowadzający uczestniczą w kontroli systemu w zakresie adekwatności stawek wnoszonych przez nich opłat do kosztów gospodarowania poszczególnymi rodzajami odpadów poprzez uczestnictwo w Radzie Regulatora
  •        Regulator sytemu ROP zapewnia spójność finansowania systemu w obszarze systemów gminnych poprzez uprawnienie do opiniowania uchwał  rad gmin w/s stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
  •        Akceptowalne jest wyodrębnienie „dobrowolnego” systemu dotyczącego odpadów objętych ROP poza systemami gminnymi. Relacje w tym obszarze byłyby umowne z dopuszczalną rolą dla pośredników – OOO (czy też organizacji ROP).

Za najważniejszy element proponowanego systemu uznawane są środki pochodzące od producentów i będące w dyspozycji NFOŚiGW, które będą w dużej części trafiały bezpośrednio do samorządów w proporcji wynikającej z ilości zebranych odpadów w danej gminie. Będą zatem zmniejszały łączną kwotę, którą samorządy pobierają od mieszkańców.

Wśród przedstawionych postulatów znalazło się też zwiększenie opłat dla producentów wytwarzających produkty w opakowaniach bezzwrotnych.

Wt., 23 Czrw. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska