Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wyłączenie wstrzymania i zawieszenia biegu terminów na gruncie nowelizacji ustawy COVIDowej

Wyłączenie wstrzymania i zawieszenia biegu terminów na gruncie nowelizacji ustawy COVIDowej fotolia.pl

 Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów z projektu ustawy COVIDowej nie dotyczy terminów:

  • w rozpoznawanych przez sądy sprawach wskazanych w art. 14a ust. 4 i 5 ustawy COVIDowej,
  • w sprawach wyboru lub powołania organów, których kadencje są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w postępowaniach w sprawach wniosków i pytań prawnych wszczętych i nie zakończonych przed Trybunałem Konstytucyjnym.


Po pierwsze, zgodnie z projektowanym art. 15 zzr ust. 2 ustawy nowelizującej ustawę COVIDową, wstrzymanie i zawieszenie z powodu wystąpienia COVID-19 jest wyłączone w sprawach tzw. pilnych toczących się przed sądami powszechnymi i administracyjnymi, tzn. dotyczących spraw niecierpiących zwłoki, które winny być rozpoznane w terminie nawet w obliczu okrojonego spectrum działania sądów.

Obok takich spraw jak np. z zastosowaniem tymczasowego aresztowania, dot. zatrzymania, w których orzeczono środek zabezpieczający, w których wykonywana jest kara pozbawienia wolności itp., projektodawcy wskazali również sprawy dotyczące umieszczenia lub przedłużenia pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich, dotyczące umieszczenia małoletniego cudzoziemca w placówce opiekuńczo-wychowawczej, o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, sprawy o których mowa w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, wniosków o ustanowienie kuratora w celu reprezentowania interesów małoletnich w postępowaniu przed sądem lub innym organem w sprawach pilnych. Te sprawy będą się toczyły pomimo ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Jest to o tyle istotne, że orzeczenia wydane przez sądy będą musiały zostać wykonane.

Ponadto wyłącza się wstrzymanie i zawieszenie biegu tych terminów w przypadku postępowań sądowoadministracyjnych, w których ustawa określa termin ich rozpatrzenia przez sąd oraz wniosków o wstrzymanie wykonania aktu lub czynności.


Po drugie, wyłączono wstrzymanie i zawieszenie biegu terminów w sprawach wyboru lub powołania organów, których kadencje (a zatem swoiste „terminy funkcjonowania”) są określone przez ustawę zasadniczą. A zatem nie podlega wydłużeniu czas trwania kadencji i nie jest wstrzymany biegu terminu np. na wybór prezydenta.

Po trzecie, wstrzymanie/zawieszenie biegu terminów nie dotyczy terminów w postępowaniach w sprawach wniosków i pytań prawnych wszczętych i nie zakończonych przed Trybunałem Konstytucyjnym. Sprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym jako rozstrzygające o najistotniejszych sprawach w Państwie, winny toczyć się z zachowaniem terminów również w czasach zagrożenia epidemicznego/epidemii.

Pt., 27 Mrz. 2020 0 Komentarzy
Monika Małowiecka
Redaktor Monika Małowiecka