Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Już 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków podatkowych

Już 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków podatkowych fotolia.pl

Od 1 stycznia 2020 roku chcąc opłacić PIT, CIT i VAT należy zrobić to za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, zwanego inaczej mikrorachunkiem podatkowym. Jak dotąd według informacji Ministerstwa Finansów odnotowano 5,9 mln odwiedzin na stronie generatora i 2,4 mln wygenerowanych mikrorachunków.

Dzięki indywidualnemu rachunkowi podatkowemu nie tylko opłacić można PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie), ale też wpłacić odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych PIT, CIT i VAT a także koszty upomnienia. Chcąc wygenerować mikrorachunek, należy wejść na stronę www.podatki.gov.pl, gdzie przypisany nam zostanie numer mikrorachunku dedykowany wyłącznie jednej osobie. By uzyskać mikrorachunek, należy podać identyfikator podatkowy.

Identyfikatorem tym jest numer PESEL, w sytuacjach gdy:

  • nie prowadzisz działalności gospodarczej
  • nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

Natomiast identyfikatorem podatkowym staje się NIP, gdy:

  • prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
  • lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

NIP-em można posłużyć się również w sytuacji, gdy np. gdy pracujesz na umowę o pracę i zatrudniasz nianię lub ogrodnika, za których opłacasz składki ZUS.

Do kontaktowania się z urzędem skarbowym należy wybrać tylko jeden rodzaj identyfikatora podatkowego.

Mikrorachunek podatkowy ma zapewnić szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej mają też być przesyłane zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach. Rachunek będzie też nadal aktywny po przeprowadzce lub zmianie siedziby firmy. Jeden rachunek wyeliminuje również konieczność szukania obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, przez co ograniczona zostanie liczba omyłkowych przelewów na niewłaściwie konto.

Źródło: MF

Śr., 29 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska