Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

„Wymierzanie kar z tytułu niezgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu – problemy praktyczne” – weź udział w bezpłatnym szkoleniu ZPP

„Wymierzanie kar z tytułu niezgłoszenia nabycia/zbycia pojazdu – problemy praktyczne” – weź udział w bezpłatnym szkoleniu ZPP fotolia.pl

19 lipca 2019 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona odpowiedzialność administracyjną właścicieli pojazdów za ich niezarejestrowanie w odpowiednim terminie – w przypadku pojazdów sprowadzonych z terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo niezgłoszenie nabycia/zbycia – w przypadku pojazdu już wcześniej zarejestrowanego w Polsce. Nakładanie kar administracyjnych w tych sprawach ma odtąd leżeć w kompetencjach starosty.

Niestety powyższe przepisy budzą wiele wątpliwości praktycznych. By pomóc zinterpretować zagadnienia budzące najwięcej wątpliwości i przedstawić obowiązujący stan prawny, Związek Powiatów Polskich zaprasza pracowników wydziałów komunikacji na cykl szkoleń, które powinny pozwolić na stosowaniu przepisów w praktyce.

W szkoleniu mogą wziąć udział jedynie przedstawiciele powiatów/miast na prawach powiatu, które są Członkami Związku Powiatów Polskich.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Zainteresowanych prosimy o uzupełnienie elektronicznego formularza znajdującego się na stronie: www.zpp.pl

Szkolenia odbędą się w następujących terminach i lokalizacjach:

  • 17 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Lubinie (woj. dolnośląskie)
  • 21 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Wyszkowie (woj. mazowieckie)
  • 30 stycznia br. w Starostwie Powiatowym w Stalowej Woli (woj. podkarpackie)
  • 31 stycznia br. w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie (woj. świętokrzyskie)
Sob., 11 St. 2020 2 Komentarze Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn

Komentarze

Jerzy
0 # Jerzy 2020-01-15 13:57
Dzień dobry. mam pytanie odnośnie zmiany w w/w ustawie. Czy narzucając na starostwo obowiązek karania właścicieli za niezarejestrowa nie i niezawiadomieni e starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu nie wprowadzi się całkowitego uniknięcia kary?. Do tej pory Policja i Straż Miejska mogła karać właścicieli pojazdów za wykroczenie z art. 97 kodeksu wykroczeń w zw. z art 78 ust.2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym tj. za niezawiadomieni e starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Po scedowaniu tego na starostę "mądrzy" zwrócą się do TK z wnioskiem o uznanie tego przepisu za niezgodny z Konstytucją, będzie to zawieszone w próżni, a właściciele unikną odpowiedzialnoś ci.
| | |
Redakcja
0 # Redakcja 2020-01-15 20:40
Prawodawca jednoznacznie przesądził, że czyny objęte art. 140 mb stanowią wyłączną domenę odpowiedzialnoś ci administracyjne j. Zgodnie z art. 140n ust. 7 Prawa o ruchu drogowym jeśli czyn będący naruszeniem, o którym mowa w art. 140 mb, wyczerpuje jednocześnie znamiona wykroczenia, w stosunku do podmiotu będącego osobą fizyczną stosuje się wyłącznie przepisy o odpowiedzialnoś ci administracyjne j. Nie ma tu zatem pola do interwencji Trybunału Konstytucyjnego .
| | |