Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Faktury do paragonów będą wystawiane inaczej

Faktury do paragonów będą wystawiane inaczej fotolia.pl

Ministerstwo Finansów informuje o nowych zasadach wystawiania faktur do paragonów. Fakturę do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej i potwierdzonej paragonem można wystawić tylko wtedy, gdy paragon ten zawiera NIP. Natomiast paragon wystawiony do kwoty 450 zł brutto z NIP nabywcy stanowi fakturę uproszczoną. Zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Zmiana, która weszła w życie z początkiem nowego roku w praktyce oznacza, że klient już w momencie sprzedaży musi określić, czy będzie kupował jako konsument, czy też jako podatnik. Fakturę można bowiem wystawić tylko wtedy, gdy paragon zawiera NIP. Jeśli do momentu wystawienia paragonu klient nie poda numeru NIP, z góry uznaje się, że kupuje on jako konsument i faktura nie zostanie wystawiona. Może on ubiegać się o wystawienie faktury po fakcie, jednak wówczas zostanie ona wystawiona tak jak dla konsumentów, czyli bez numeru NIP nadawcy. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest sprzedaż zarejestrowana na kasie fiskalnej przed 1 stycznia 2020 roku. W tej sytuacji do paragonu fiskalnego bez numeru NIP (który rejestruje sprzedaż do 31 grudnia 2019 roku) sprzedawca może wystawić fakturę zawierającą numer NIP.

Jeśli klient kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę VAT musi spełnić następujące warunki:

  • przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,
  • przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Wt., 7 St. 2020 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Węgrzyn