Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Po paczkę od Mikołaja z mObywatelem

Po paczkę od Mikołaja z mObywatelem fotolia.pl

W przedświątecznych emocjach zapomnieć można o wielu sprawach, a bardzo często o dokumentach – wówczas wystarczy tylko telefon z aplikacją mObywatel.

Przed świętami tłumy możemy spotkać i w sklepach i …na pocztach. To czas, kiedy wysyłanych i odbieranych jest najwięcej paczek. Ten rok zapowiada się pod tym względem rekordowo.

Jak informuje Poczta Polska – tylko w drugiej połowie listopada obsłużyła 5 milionów paczek, po 2,5 miliona tygodniowo. To więcej niż w najbardziej pracowitym tygodniu grudnia 2018 roku.

Przyjemnie jest dostać prezent, a szczególnie, jeśli przychodzi do nas bez zapowiedzi, od daleko mieszkających bliskich lub znajomych. Przy odbiorze musimy się wylegitymować, a dowodu osobistego przy okienku brak… ale spokojnie wystarczy, w telefonie zainstalować aplikację mObywatel, w której znajduje się m.in. mTożsamość.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna aplikacja na smartfony, cyfrowy portfel z dokumentami, w którym znajdziemy m.in. wszystkie dane z dowodu osobistego.

Popularność aplikacji rośnie z dnia na dzień. Wciąż przybywa miejsc, gdzie można z niej skorzystać. To hotele, sklepy, urzędy, ale i pociągi - w tym pociągi PKP Intercity, POLREGIO, a także Kolei Mazowieckich, Śląskich i Dolnośląskich, aplikacja ma umocowanie prawne. Można jej użyć wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane wylegitymowanie się dowodem osobistym lub paszportem.

Poczta jest jednym z miejsc, gdzie Polacy z mObywatela korzystają najczęściej.

Aby móc korzystać z aplikacji – w zależności od systemu operacyjnego telefonu – należy ściągnąć ją ze sklepu Google Play lub App Store. Do uruchomienia mObywatela potrzebny jest profil zaufany. To on gwarantuje bezpieczeństwo Waszych danych oraz uniemożliwia dostęp do nich osobom postronnym.

Profil zaufany założyć można na www.pz.gov.pl

Poza mTożsamością w mObywatelu znajdziecie też mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Ta usługa pokazuje m.in. informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu rejestracyjnego pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem.

Więcej informacji o aplikacji znaleźć można na www.gov.pl/mobywatel

Źródło: MC

Pon., 9 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska