Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pszczoły zagrożone wyginięciem – Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom

Pszczoły zagrożone wyginięciem – Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom fotolia.pl

W Polsce żyje 470 gatunków pszczół. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm.

Pszczoły to nie tylko miód! Prawie 80 proc. roślin występujących w Polsce jest zapylana przez owady. Gdyby nie pszczoły, te rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90 proc. żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły. Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków. Szacuje się, że dzięki ich pracy powstaje trzy czwarte światowej produkcji żywności. Zawdzięczamy im aż 4 tys. odmian warzyw i owoców.

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny spadek liczebności tych owadów zapylających. Zdaniem naukowców zjawisko to ma kilka przyczyn, jednak podstawową jest degradacja środowiska naturalnego.

Zachowanie różnorodności biologicznej, czyli bogactwa form życia na Ziemi, ma ogromne znaczenie dla pszczół. Aby znaleźć pokarm i przetrwać, pszczoły potrzebują różnorodnych siedlisk i gatunków roślin. Jednocześnie same przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, bo jako owady zapylające odgrywają ogromną rolę w rozmnażaniu roślin i odżywianiu zwierząt. Zubożenie ekosystemów oznacza zatem zagrożenie nie tylko dla pszczół, ale także dla innych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym dla człowieka.

Akcja! - Wspólnie posadźmy MILION roślin przyjaznych pszczołom!

O potrzebie ochrony pszczół, nie tylko miodnych, ale także pozostałych gatunków jak trzmiele, czy pszczoły samotnice, mówi się coraz więcej i co ważniejsze – podejmuje się coraz więcej realnych działań. Pszczoła jest dla nas ludzi, ale też dla środowiska, gatunkiem kluczowym. To owadom zapylającym zawdzięczamy coroczne plony i produkty, bez których nie potrafimy już żyć. Dlatego też ochrona pszczół powinna być naszym wspólnym dobrem.

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom to inicjatywa w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Celem Manifestu jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na  rzecz ochrony owadów zapylających.

Z ww. inicjatywy powstał raport pn. „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, w którym m.in. Katarzyna Dytrych - przyrodniczka, ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” – podkreśla, że gminy odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu pszczołom odpowiednich warunków życia – zadbaniu o ich bazę pokarmową, czyli roślinność bogatą w nektar i pyłek oraz miejsca do gniazdowania. Samorządy dysponują terenami, z których na co dzień korzystają mieszkańcy, ale które równocześnie mogą być cenne dla pszczół. Łąki kwietne na niezagospodarowanych do tej pory obszarach, parki, skwery i ulice obsadzone roślinami przyjaznymi pszczołom – kwitnące i pachnące będą cieszyć wszystkich. W wielu gminach właśnie takie miejsca wyposażono w edukacyjne tablice o owadach zapylających, a mieszkańcy mieli swój udział w nasadzeniach.

Gminy mają ogromny potencjał, by chronić pszczoły i środowisko. Planują i realizują długofalowe działania, których istotnym elementem jest współpraca z lokalną społecznością – integrowanie jej, zachęcanie i inspirowanie do wspólnych inicjatyw na rzecz owadów zapylających.

Samorządy Gminne, które świadomie zajęły się problemem wymierania pszczół i chcą realnie mu przeciwdziałać i deklarują, że:

  • na terenie gminy założą Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, gdzie owady zapylające będą mogły znaleźć pokarm oraz schronienie. W miejscach tych będą sadzić rośliny pyłkodajne i nektarodajne, dobrane tak, aby okresy ich kwitnienia zapewniały ciągłość pożywienia dla pszczół,
  • dołożą starań, aby przy pielęgnacji terenów zielonych należących do gminy stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin, które są przyjazne pszczołom,
  • będą edukować mieszkańców o znaczeniu pszczół i owadów zapylających dla człowieka i przyrody. Podejmą inicjatywy, które zachęcą mieszkańców do zakładania Miejsc Przyjaznych Pszczołom w ogrodach, na tarasach i balkonach,
  • będą dążyli do zachowania różnorodności biologicznej na terenie gminy.

Do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom może przystąpić każda gmina w Polsce, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze.

Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom.

Więcej informacji o Manifeście oraz raport dostępne są na stronie: pomagamypszczolom.pl.

Źródło: pomagamypszczolom.pl; „Raport III edycja Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom 2019”

Wt., 3 Gr. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska