Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Odpad – najpierw ustawa, potem rozporządzenie

Odpad – najpierw ustawa, potem rozporządzenie fotolia.pl

Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał ostatnio o tym, jak należy podchodzić do klasyfikowania danej substancji lub przedmiotu jako „odpadu”. Co dokładnie powiedział NSA? 

Naczelny Sąd przypomniał – w nawiązaniu do odmiennego stanowiska Sądu I instancji – że bez znaczenia dla wykładni art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o odpadach jest stwierdzenie, iż określone osoby nie pozbywają się, jak też nie zamierzają się pozbyć danej substancji lub przedmiotu. W orzecznictwie i piśmiennictwie ugruntowany jest bowiem pogląd mówiący o tym, że kluczowym elementem definicji jest określenie „pozbycie się” – w tym kontekście, iż przedmiot staje się odpadem właśnie z chwilą pozbycia się go przez dotychczasowego posiadacza. W omawianej sprawie strony nie były dotychczasowymi posiadaczami „piasku koloru ciemnożółtego”. Bez znaczenia w okolicznościach niniejszej sprawy było tym samym w ocenie NSA ustalanie, czy zamierzają się pozbyć ww. piasku oraz tego, czy do pozbycia się piasku są zobowiązani. Sąd podkreślił, że możliwe jest pozbycie się przedmiotu także wówczas, gdy pozostaje on nadal we władaniu tego samego podmiotu.

Według NSA brak było podstaw do klasyfikowania „piasku koloru ciemnożółtego” w świetle rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, skoro nie ustalono wcześniej, czy piasek ten stanowi odpad w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy odpadowej. Rozporządzenie określa katalog odpadów z podziałem na grupy, podgrupy i rodzaje ze wskazaniem odpadów niebezpiecznych i nie mogło być stosowane przed uznaniem, że „piasek koloru ciemnożółtego” wypełnia kryteria uregulowane w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy odpadowej. O kwalifikowaniu określonych substancji czy przedmiotów na podstawie rozporządzenia można mówić w ocenie Naczelnego Sądu tylko w sytuacji, w której te substancje czy przedmioty mają już status „odpadów”. 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 października 2019 r., II OSK 2823/17

Źródło: CBOSA

Czw., 7 Lst. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Bartłomiej Zydel