Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

O filarach polskiej gospodarki przyszłości. W Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2019

O filarach polskiej gospodarki przyszłości. W Siedlcach odbył się Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2019 fotolia.pl

V Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2019 odbył się w dniach 26-27 września w Siedlcach. Tegoroczna edycja poświęcona była filarom polskiej gospodarki przyszłości. Głównym organizatorem szczytu jest Europejskie Centrum Biznesu.

Szczyt Gospodarczy został oficjalnie zainaugurowany przez Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, który odczytał list skierowany do uczestników wydarzenia od premiera Mateusza Morawieckiego. W swoim wystąpieniu Minister Energii zwrócił też uwagę na dużą konieczność przeprowadzenia pogłębionej dyskusji dotyczącej przyszłości i rozwoju polskiej gospodarki.

Obrady Szczytu otworzyła sesja plenarna pod tytułem „Państwo-Gospodarka-Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”. Podczas sesji starano się znaleźć odpowiedź na pytanie czy Państwo jest kreatorem i gwarantem rozwoju gospodarki, zwłaszcza w kontekście nowej perspektywy budżetowej UE. Omówiono też strategie bezpieczeństwa państwa z perspektywy najważniejszych sektorów gospodarki, z uwzględnieniem rozwoju społecznego. Nakreślone zostały też prognozy rozwoju polskiej gospodarki w perspektywie najbliższej przyszłości. W tym zakresie uwzględniono kwestię spowolnienia gospodarczego w Europie i możliwości rozwoju kraju przez skuteczne wykorzystywanie potencjału innowacyjnego.

Szczyt Gospodarczy podzielony został na cztery sesje tematyczne, które z kolei dzieliły się na poszczególne panele:

Sesja I – Energetyka, w ramach której odbyły się:

Panel Energetyka – po krótkim omówieniu aktualnej polityki energetycznej działającej w Polsce, pod rozwagę poddano obowiązujący w Polsce model gospodarki paliwowej. Prelegenci starali się rozwiązać dylemat jaki pojawia się w relacji pomiędzy bezpieczeństwem energetycznym, oczekiwaniami klientów, a interesem akcjonariuszy grup energetycznych. Poruszono też kwestię innowacji technologicznych, które wspierają zrównoważony rozwój. Dyskusja dotyczyła też kwestii uzależnienia polskiej energetyki od systemów wsparcia oraz energetyki jądrowej dla Polski.

Panel Ciepłownictwo i kogeneracja. Inwestycje w czyste powietrze - W ramach dyskusji odniesiono się najpierw do oczekiwań i szans rozwoju nowego systemu wsparcia kogeneracji, co było punktem odniesienia do kwestii nakreślenia preferencji dla rozwoju efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych i czy oznaczają one schyłek kogeneracji węglowej. Omówiono także stan inwestycji w poprawę czystości powietrza. Odniesiono się także do zmian w otoczeniu regulacyjnym ciepłownictwa i nowych technologii w ciepłownictwie i kogeneracji.

Panel Rozwój – inwestycję w infrastrukturę kraju – w tym panelu pojawiła się tematyka stanu infrastruktury energetycznej – jej potrzeb, szans i zagrożeń, w tym tych dotyczących zaburzeń płynności finansowej w trakcie realizacji kontraktów. Dyskutowano także nad obiektami o zerowym zużyciu energii, jak i istotnej roli banków i firm ubezpieczeniowych w realizacji procesów inwestycyjnych.

Sesja II – Gospodarka:

Panel Gospodarka 4.0 – przemysł i innowacyjność - Zastanawiano się nad rolą Państwa w kreowaniu, wspieraniu i regulowaniu nowych modeli biznesowych. Uczestnicy panelu, na podstawie własnych doświadczeń starali się również określić, czy innowacyjność należy rozumieć jako szybkie wdrożenie rozwiązań przełomowych, czy jest to raczej rozwój poprzez optymalizację.

Panel Infrastruktura i transport - Początek debaty zdominowany został przez temat Centralnego Portu Komunikacyjnego jako wartościowego rozwiązania dla gospodarki i logistyki kraju. Następnie odniesiono się do kluczowych projektów kolejowych i drogowych z punktu widzenia gospodarki.

Panel Samorząd lokalny - Zaproszeni goście odnieśli się do realizowanych i planowanych inwestycji samorządowych w kontekście nowej perspektywy finansowej UE. Starano się przy tym nakreślić sposoby utrzymania tempa inwestycji w kolejnych latach w kontekście mniejszych środków pochodzących z funduszy europejskich. Podjęto również temat smogu jako poważnego problemu i wyzwania.

Sesja III – Bezpieczeństwo:

Panel Bezpieczeństwo narodowe - Odniesiono się do Narodowej Polityki Zbrojeniowej i jej fundamentalnego znaczenia dla modernizacji i rozwoju przemysłu obronnego.  W tym kontekście odniesiono się do aktywności Polski w NATO i aktywności NATO w Polsce oraz potencjału Polskiego przemysłu obronnego. Nie bez znaczenia był także temat gospodarki cyfrowej w dobie RODO i Dyrektywy Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terenie UE – NIS

Panel Bezpieczeństwo surowcowe i przemysłowe - Zaproszeni prelegenci w pierwszej kolejności zastanawiali się nad stanem bezpieczeństwa surowcowego Państwa z perspektywy kluczowych zasobów. Jednocześnie starano się nakreślić obecny stan infrastruktury przesyłowej. Wnioski z tej części debaty pozwoliły odnieść się do pytania w jakim stopniu polityka klimatyczna i surowcowa wpływa na politykę energetyczną.

Panel Bezpieczeństwo środowiskowe i ekologiczne - Zastanawiano się nad najważniejszymi wyzwaniami na najbliższe dziesięciolecia, jeżeli chodzi o adaptację do zmian klimatu. W tym kontekście zastanawiano się jak ograniczyć niską emisję w polskich miastach. Nie bez znaczenia był tutaj problem skutecznej gospodarki odpadami. Odniesiono się również do tematu zrównoważonego rozwoju w strategiach firm i odpowiedzialności w kwestiach środowiskowych.

Sesja IV organizowana przez Ministerstwo Energii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która została zatytułowana Zielona energia szansą na rozwój regionów, odbyła się drugiego dnia Szczytu. W ramach sesji odbyły się dwa panele: „Wyzwania w sektorze energetycznym w świetle nowej perspektywy finansowej UE” oraz „Ekologiczne źródła energii w każdym domu”.

Podczas Szczytu Gospodarczego wręczone zostały też nagrody „Bursztyn Polskiej Gospodarki 2019”. Jej laureatami zostali:

  • Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji
  • Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej (nagrodę w imieniu Pana Ministra odebrał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Woźny)
  • gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński, Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej im. Generała Broni Tadeusza Buka
  • Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
  • Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju S.A.(nagrodę w imieniu Pana Prezesa odebrał Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju p. Bartosz Marczuk)
Wt., 1 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska