Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy właściciel może samodzielnie usunąć plakat wyborczy ze swojej posesji

Czy właściciel może samodzielnie usunąć plakat wyborczy ze swojej posesji fotolia.pl

Kampania wyborcza wkroczyła w decydujący etap. Na finiszu kampanii komitety wyborcze często decydują się na "dowieszanie" plakatów wyborczych w różnych miejscach. Niejednokrotnie działania takie podejmowane są bez zgody właściciela posesji. Czy jeżeli niechciany plakat znajdzie się na naszym płocie, murze domu lub ogrodzeniu, możemy jako właściciele nieruchomości go samodzielnie usunąć?

W takiej sytuacji najlepiej nie podejmować pochopnych decyzji i nie próbować zrywać plakatów samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z komitetem wyborczym do którego należą plakaty, aby ten usunął je z naszej własności. Można skontaktować się z komitetem telefonicznie bądź wysłać pismo z żądaniem usunięcia plakatów. Plakaty wyborcze podlegają ochronie prawnej, dlatego lepiej nie pozbywać się ich samodzielnie, bo takie działanie może grozić odpowiedzialnością karną. 

Kodeks wyborczy, w art. 109, zawiera przepis o ochronie prawnej materiałów wyborczych. Zdjęcie materiału wyborczego, nawet z własnego płotu, może zostać ocenione jako niszczenie materiału wyborczego. W tym przypadku komitet wyborczy mógłby oskarżyć osobę, która usunęła materiał, o niszczenie swojej własności, bo materiały wyborcze są oznakowane.

Jeżeli skontaktowanie się z komitetem wyborczym nie przyniesie skutku wówczas zaleca się, aby przed samodzielnym zdjęciem plakatów wezwać Policję i ją poprosić o usunięcie materiału, bądź zrobić to w jej asyście.

Nie oznacza to oczywiście, że można wieszać plakaty w dowolnie wybranym przez siebie miejscu bez zgody właściciela. Takie działanie nie korzysta z ochrony prawnej i można zostać ukaranym za nie karą grzywny. Kodeks wyborczy zakazuje umieszczania materiałów wyborczych bez zezwolenia, natomiast nie precyzuje trybu postępowania z nimi w przypadku, gdy plakaty już wiszą, dlatego z ostrożności prawnej, zaleca się aby właściciele posesji, na której zostały bez ich zgody powieszone plakaty, nie usuwali ich samodzielnie.

Sob., 5 Prn. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek