Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kongres Poradnictwa już za nami

Kongres Poradnictwa już za nami fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Ponad 500 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego i organów centralnych wzięło udział w Kongresie Poradnictwa, który odbył się 1 lipca br.  w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Rozmawiano o integracji różnych nurtów poradnictwa: prawnego, obywatelskiego, psychologicznego, rodzinnego, konsumenckiego, zawodowego i prozdrowotnego.

W dyskusji wzięli udział specjaliści reprezentujący zawody zaufania publicznego i profesje pomocowe oraz członkowie instytucji i organizacji poradniczych. Kongres, zorganizowany przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Narodowym Instytutem Wolności – CRSO, odbył się po raz pierwszy.

Prezydent, który uczestniczył w obradach, zwrócił uwagę na kluczową rolę edukacji i informacji w systemie usług poradniczych. Powołując się na własne doświadczenia z okresu prowadzenia biura poselskiego, wskazał, że największym problemem jest to, że obywatele szukający pomocy zgłaszają się zbyt późno.

Państwo musi znaleźć pieniądze, by finansować poradnictwo świadczone przez organizacje pozarządowe – podkreślił Andrzej Duda. Dodał, że jest to skierowane przede wszystkim do osoby zagubionej, najczęściej takiej, której nie stać na pomoc.

Z wystąpieniem Prezydenta można zapoznać się tutaj

Podczas paneli z udziałem ekspertów z różnych nurtów poradnictwa dyskutowano m.in.  o stworzeniu ogólnopolskiej bazy usług poradniczych i zintegrowaniu poradnictwa z innymi usługami społecznymi, tak aby udzielana obywatelom pomoc miała możliwie kompleksowy charakter i prowadziła do faktycznego rozwiązywania różnych problemów życiowych.

To właśnie na rozproszenie usług poradniczych i brak współpracy między poszczególnymi instytucjami zajmującymi się tą dziedziną wskazywano podając przykłady problemów, jakie dotykają systemu poradnictwa.

Zmiany przyniosła wprowadzona z inicjatywy Prezydenta nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Nowe przepisy, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 roku,  stworzyły warunki dla rozwoju nie tylko poradnictwa prawnego, ale także poradnictwa obywatelskiego, zajmującego się pozaprawnymi problemami, z którymi zgłaszają się obywatele. Dzięki wprowadzonym zmianom z pomocy może skorzystać każdy, kto złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów poradnictwa odpłatne.

Na potrzebę wszechstronnego wsparcia ze strony rządu wskazywał w swoim wystąpieniu Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego, Piotr Gliński – i zapewniał o takie wsparcie będzie zabiegał.

Z kolei rolę samorządu terytorialnego w procesie integracji poradnictwa z innymi rodzajami usług społecznych akcentowali uczestnicy panelu, który poprowadził prezydencki minister Andrzej Dera.

Źródło: www.prezydent.pl

Śr., 3 Lp. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska