Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Fundacja Batorego o tym, jak przygotować raport o stanie samorządu

Fundacja Batorego o tym, jak przygotować raport o stanie samorządu fotolia.pl

W tym roku po raz pierwszy władze samorządowe mają obowiązek przygotowania i przedstawienia radzie (sejmikowi) rocznego raportu o stanie jednostki samorządu terytorialnego.

Raport ma obejmować podsumowanie działalności organu wykonawczego tzn. wójta, starostę, marszałka, w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady (sejmiku województwa) oraz budżetu obywatelskiego. Rada (sejmik województwa) będzie mogła dookreślić szczegółowe wymogi dotyczące raportu. Raport będzie rozpatrywany na sesji, na której podejmowana jest uchwała w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium, a więc łącznie z dyskusją nad wykonaniem budżetu.

Prawo obliguje do przeprowadzenia w czasie sesji debaty nad raportem, do której oprócz radnych dopuszczono również mieszkańców. Oznacza to wprowadzenie po raz pierwszy do polskiego ustawodawstwa samorządowego formuły wysłuchania publicznego. Do głosu będą dopuszczeni mieszkańcy, których zgłoszenia zbiorą wymaganą liczbę podpisów. W gminie potrzebne będzie co najmniej 20 w gminie do 20 000 mieszkańców i co najmniej pięćdziesiąt w pozostałych gminach.

Pierwsze raporty mają zostać przedstawione przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast, zarządy powiatów i województw) radom do końca maja.

Fundacja Batorego przygotowała opracowanie dotyczące przygotowania raportu na poziomie gminy Raporty na temat powiatu czy województwa mogą czerpać z zaprezentowanych poniżej pomysłów po modyfikacjach uwzględniających zakres zadań poszczególnych samorządów.

Można się z nim zapoznać tutaj.

Podobny raport dedykowany powiatom stworzył wcześniej także Związek Powiatów Polskich - więcej tutaj.

Śr., 17 Kw. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska