Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Brexit po polsku - projekt ustawy

Brexit po polsku - projekt ustawy fotolia.pl

MSWiA przygotowało projekt ustawy o zasadach pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz członków ich rodzin w związku z wystąpieniem tego państwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej.

Zgodnie z uzasadnieniem, celem projektu jest uregulowanie zasad pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz członków ich rodzin, w okresie bezpośrednio następującym po wystąpieniu tego państwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, co ma nastąpić z dniem 30 marca 2019 r., a także trybu postępowania i organów właściwych w tych sprawach, na wypadek braku zawarcia przez Unię Europejską i Zjednoczone Królestwo Umowy wystąpienia.

Ustawa będzie dotyczyć tych obywateli Zjednoczonego Królestwa oraz członków ich rodzin, którzy w dniu poprzedzającym dzień wystąpienia tego państwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej, będącym jednocześnie dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie projektowanej ustawy, posiadali prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z korzystaniem na tym terytorium ze swobody przemieszczania się obywateli UE i członków ich rodzin.

W przypadku scenariusza braku wejścia w życie z dniem 30 marca 2019 r. Umowy wystąpienia, całe pierwotne i wtórne prawo UE przestanie obowiązywać w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa w dniu wystąpienia tego państwa z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Państwo to stanie się państwem trzecim, w związku z czym obywatele Zjednoczonego Królestwa oraz członkowie ich rodzin zamieszkujący w innych państwach członkowskich UE, w tym na terytorium Polski, utracą uprawnienia pobytowe wynikające z obywatelstwa UE oraz dalsze uprawnienia związane z tym statusem, posiadane do tej daty i staną się obywatelami państwa trzeciego, nie posiadającymi uregulowanego statusu.

Niniejszy projekt ma stanowić źródło rozwiązań prawnych, po pierwsze przeciwdziałających temu, aby obywatele Zjednoczonego Królestwa oraz członkowie ich rodzin w przypadku braku wejścia w życie z dniem 30 marca 2019 r. Umowy wystąpienia, byli traktowani od tego dnia jako cudzoziemcy nielegalnie przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a po drugie umożliwiających tym osobom kontynuację dotychczasowego pobytu na tym terytorium w tożsamym celu (np. wykonywania pracy, prowadzenia działalności gospodarczej itd.) i uzyskanie stosownych zezwoleń pobytowych.

Projekt ustawy zawiera przepisy dot. m.in.:

  • ustanowienia podstawy prawnej dla uznawania pobytu obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy tj. od dnia 30 marca 2019 r. do dnia 31 marca 2020 r. za legalny, jeżeli w dniu 29 marca 2019 r.,
  • ustanowienia podstawy materialnoprawnej udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy dla obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin, którzy w dniu 29 marca 2019 r. posiadali prawo pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz ze szczególnymi przepisami proceduralnymi,
  • ustanowienie podstawy materialnoprawnej udzielenia zezwolenia na pobyt stały dla obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin, którzy w dniu 29 marca 2019 r. posiadali prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz ze szczególnymi przepisami proceduralnymi;
  • ustanowienie uprawnienia dla obywateli Zjednoczonego Królestwa i członków ich rodzin, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie uznawany za legalny na podstawie ustawy (w okresie od dnia 30 marca 2019 r. do dnia 31 marca 2020 r. oraz w okresie trwania postępowań w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy oraz zezwolenia na pobyt stały, jeżeli okres ten wyjdzie poza pierwszy z tych okresów) do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach analogicznych do tych przewidzianych dla obywateli polskich.

Projekt ustawy będzie opiniowany na lutowym posiedzeniu Zespołu ds. Administracji i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST.

Czw., 14 Lt. 2019 0 Komentarzy Dodane przez: Monika Małowiecka