Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

RODO dla administracji. Bezpłatny poradnik

RODO dla administracji. Bezpłatny poradnik .

6 lutego 2019 r. w Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pawła Szefernakera. Jej przedmiotem było zaprezentowanie przewodnika pt. „RODO dla administracji”.

Jak wskazał Minister Zagórski, poradnik został stworzony przez praktyków i powinien rozwiać wątpliwości, które pojawiły się do tej pory w odniesieniu do stosowania unijnych przepisów dot. ochrony danych osobowych przez administrację. Według wiceministra Szefernakera bardzo ważne jest znalezienie balansu między wdrażaniem nowych wciąż przepisów a „przyblokowaniem” działania urzędów samorządowych czy rządowych. Wiceminister zaznaczył ponadto, że poradnik zostanie szerzej zaprezentowany na lutowym posiedzeniu KWRiST. Wedle informacji przekazanych przez P. Szefernakera, jeżeli poszczególne samorządy będą zainteresowane wersją tradycyjną (drukowaną) poradnika, to powinny zwracać się do wojewodów, którzy takowe im przekażą.

W publikacji można znaleźć odpowiedzi na 27 pytań. Jakich? Między innymi dotyczących zachowania ważności upoważnień do przetwarzania danych osobowych udzielonych pracownikom na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych z 1997 roku czy zgodności z RODO transmitowania on-line posiedzeń organów stanowiących jednostek samorządu bez anonimizacji imion i nazwisk osób uczestniczących w posiedzeniach (w tym gości). 

Wersja elektroniczna poradnika dostępna jest już na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji.

Niedz., 10 Lt. 2019 0 Komentarzy
Bartłomiej Zydel
Redaktor Bartłomiej Zydel