Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Przekazanie sprzętu dla strażaków nie wymagało uchwały

Przekazanie sprzętu dla strażaków nie wymagało uchwały fotolia.pl

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania sprzętu straży pożarnej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu uznał jednak, ze czynność ta należała do sfery wykonawczej, tym samym rada naruszyła konstytucyjną zasadę podziału organów gminy. 

Wyrok zapadł na kanwie sprawy, w której to wojewoda opolski wniósł do sądu administracyjnego skargę na uchwałę rady gminy w sprawie nieodpłatnego przekazania mienia gminy na rzecz kilku stowarzyszeń ochotniczych straży pożarnych. Wojewoda podniósł, iż gospodarowanie mienie gminy stanowi zadanie organu wykonawczego gminy jakim jest wójt, zatem wójt mógł taką decyzje podjąć samodzielnie w zakresie upoważnienia ustawowego. Rada gminy może natomiast podejmować uchwały wyłącznie w zakresie gospodarowania majątkiem komunalnym w sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu. W odpowiedzi rada gminy wniosła, że łączna wartość przekazanego mienia była znaczna (ponad 618 tys. zł), a przy braku określenia uchwałą sumy do jakiej wójt jest uprawniony do samodzielnego zaciągania zobowiązań, z ostrożności, przyjęto, że darowizna o takiej kwocie, przekracza zakres zwykłego zarządu w związku z czym wymagana jest uchwała rady gminy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, ze skarga jest zasadna i wskazał, że w piśmiennictwie gospodarowanie mieniem jest pojęciem bardzo szerokim, które pozwala wójtowi na samodzielne działanie i podejmowanie wszystkich koniecznych decyzji gospodarczych co do mienia gminy, bez uzyskiwania zgody rady, z wyjątkiem spraw, które zostały zastrzeżone do jej kompetencji i wymienione enumeratywnie w ustawie. Rada gminy nie może ingerować w czynności, które należą do sfery wykonawczej, gdyż było by to naruszenie konstytucyjnej zasady podziału organów gminy na organy stanowiące i wykonawcze.

W dalszej części WSA uznał, że argumentacja rady, która dotyczyła potrzeby potwierdzenia czynności odnoszącej się do mienia znacznej wartości jest pozbawiona doniosłości prawnej, z uwagi na fakt, że przedmiotem nieodpłatnego przekazania były w znacznej mierze rzeczy o znikomej wartości i nawet ich łączna wartość nie była znacząca. Ponadto rzeczy te i tak już były w posiadaniu jednostek ochotniczej straży pożarnej. W świetle powyższego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały. 

Wyrok WSA w Opolu z 25 października 2018 r. sygn. II SA/Op 378/18. Orzeczenie jest nieprawomocne. 

Źródło: CBOSA

Sob., 8 Gr. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek