Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opodatkowanie gier hazardowych zgodne z Konstytucją

Opodatkowanie gier hazardowych zgodne z Konstytucją fotolia.pl

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że stawka podatku od gier na automatach o niskich wygranych jest zgodna z Konstytucją.

Wyrok zapadł jednogłośnie. Podstawowy zarzut skarżącej spółki dotyczył naruszenia wolności działalności gospodarczej poprzez wprowadzenie instrumentu podatkowego, którego rzeczywistym i wyłącznym celem była regulacja rynku gier a zatem przepis ten miał charakter normy ukierunkowanej wyłącznie na cel pozafiskalny.

Skarżąca spółka wskazała na znaczny wzrost zryczałtowanej stawki podatku z równowartości 180 euro miesięcznie do 2000 złotych miesięcznie za każdy automat. Celem wprowadzonej zmiany miało być ograniczenie zakresu swobody prowadzenia działalności gospodarczej poprzez znaczące i nieproporcjonalne ograniczenie liczby automatów o niskich wygranych oraz punktów gier na tych automatach. Trybunał Konstytucyjny nie uznał jednak argumentów podatnika. 

Zdaniem Trybunału nałożenie wyższego podatku co do zasady nie może być traktowane jako ograniczenie zasady swobody działalności gospodarczej, a wzrost stawki podatku służyć miał przede wszystkim  zapewnieniu równowagi budżetu w sytuacji, gdy wpływy podatkowe z tytułu eksploatacji automatów  o niskich wygranych malały w związku z wygasaniem zezwoleń na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych.

Ustawodawcy przysługuje swoboda kształtowania stawek podatkowych, a przyjęte rozwiązania nie muszą być identyczne dla wszystkich podatników. W ocenie Trybunału Konstytucyjnego skarżąca nie przedstawiła też argumentu ani dowodu świadczącego o tym, że doszło do wyłączenia zasady powszechności opodatkowania w stosunku do kogokolwiek ani do naruszenia zasady sprawiedliwości społecznej. W takiej sytuacji Trybunał nie odnalazł w skardze argumentów uzasadniających zarzut naruszenia zasady równości.

Wyrok TK z 28 listopada 2018 r. sygn. SK 2/14

Źródło: www.trybunal.gov.pl

Czw., 29 Lst. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek