Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wstrzymanie wykonalności decyzji w postępowaniu wznowieniowym

Wstrzymanie wykonalności decyzji w postępowaniu wznowieniowym fotolia.pl

Ustawodawca wymaga nie wykazania, że na skutek wznowienia postępowania ostateczna decyzja administracyjna zostanie uchylona, ale uprawdopodobnienia, że uchylenie decyzji może nastąpić. Oznacza to, że obowiązkiem organu jest przeanalizowanie akt wznowionego postępowania i przywołanie w uzasadnieniu postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji takich okoliczności, które mogą wskazywać na prawdopodobieństwo uchylenia ostatecznej decyzji administracyjnej – stwierdził WSA w Szczecinie w wyroku z dnia 19 lipca 2018 r., sygn. akt: II SA/Sz 624/18.

Art. 152 § 1 k.p.a. stanowi, że organ administracji publicznej właściwy w sprawie wznowienia postępowania wstrzyma z urzędu lub na żądanie strony wykonanie decyzji, jeżeli okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Przepis wskazuje expressis verbis jedną przesłankę wstrzymania ostatecznej decyzji administracyjnej, mianowicie prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Oznacza to, że żadne inne okoliczności, które w toku postępowania zwykłego mogłyby być brane pod uwagę przy podejmowaniu rozstrzygnięcia o wstrzymaniu wykonania decyzji w trybie art. 135 k.p.a., w postępowaniu wznowieniowym, a z takim mamy do czynienia w rozpoznawanej sprawie, nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie.

Zawarta w art. 152 § 1 k.p.a. regulacja uzależnia wstrzymanie wykonania decyzji od tego, czy zachodzi "prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania". Ocena tego prawdopodobieństwa musi być dokonana przez pryzmat możliwości zaistnienia w sprawie zgłoszonej we wniosku podstawy wznowienia postępowania, w świetle zebranego dotychczas materiału dowodowego oraz możliwości uchylenia badanej decyzji.

Czw., 16 Sp. 2018 0 Komentarzy
Monika Małowiecka
Redaktor Monika Małowiecka