Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Projekt ZMP, ZGW i ZPP. Rozwój monitorowany

Projekt ZMP, ZGW i ZPP. Rozwój monitorowany fotolia.pl

Wdrażanie i monitowanie przyjętej strategii rozwoju lokalnego są najsłabiej realizowanymi etapami zarządzania strategicznego w samorządach. Dobrze wychodzi nam właściwie tylko planowanie. Tymczasem uzyskanie właściwych efektów monitoringu i ewaluacji pozwala na lepsze wykorzystywanie posiadanych zasobów, poprawę zdolności kredytowej i w efekcie kreowanie bardziej konkurencyjnej oferty dla mieszkańców, przyjezdnych i inwestorów. Ważna rola w programowaniu rozwoju lokalnego przypada powiatom, które powinny być koordynatorem wspólnych programów rozwoju.

Odpowiedź na warsztatach

Związek Miast Polkich, Związek Gmin Wiejskichi Związek Powiatów przygotowały dla samorządów ofertę w postaci warsztatów zarządzania strategicznego. W ich trakcie zespoły przedstawicieli gmin, miast i powiatów będą przygotowywały lub aktualizowały swoje systemy monitorowania rozwoju lokalnego i subregionalnego dla poziomu powiatowego. Warsztaty organizowane są w ramach projektu "Doskonalenie zarządzania usługami publicznymi w jednostkach samorządu lokalnego". Samorządom zaproponowana zostanie metoda i udostępnione narzędzia, aby energia zespołów lokalnych szła nie na gromadzenie i przetwarzanie danych, a na wnioskowanie i przygotowywanie rekomendacji dla ciągłej aktualizacji programów rozwoju. Zespół specjalistów prowadzących warsztaty zgromadzi i zagreguje dane pochodzące z różnych źródeł zewnętrznych (GUS, Urzędy Skarbowe, Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, Państwowa Komisja Wyborcza, Ministerstwo Finansów) i przygotuje zestaw wskaźników do monitorowania sytuacji społeczno-ekonomicznej na obszarze uczestniczących w projekcie jednostek samorządu. W trakcie kolejnych warsztatów możliwa będzie wielowymiarowa analiza wskaźników w odniesieniu do innych uczestniczących w programie samorządów i zmian poziomu wskaźników w czasie.

Początek już we wrześniu

Konferencja otwierająca warsztaty odbędzie się w dniach od 5-8 września. W jej programie przewidziano prześledzenie i omówienie całego procesu monitorowania oraz organizację systemu monitowania i poszczególne jego elementy: od zdefiniowania celu, przez określenie jego uczestników, zakresu zbieranych danych, metod i narzędzi ich pozyskiwania i przetwarzania oraz oczekiwanych rezultatów. Omówione zostaną także metody badania kluczowych grup społecznych.

Pt., 2 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża