Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

ZPP ratuje 500 mln dla budżetów samorządów

ZPP ratuje 500 mln dla budżetów samorządów fotolia.pl

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, które w Senacie zajmowała się rządowy projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, przychyliła się do wątpliwości Związku Powiatów Polskich oraz licznych organizacji pracodawców.

Wczytując się w ocenę skutków regulacji wyraźnie widać, że przedmiotowy projekt powoduje spadek dochodów z tytułu opodatkowania, co przełoży się na zmniejszenie wpływów do budżetów JST, w ocenie skutków regulacji utrata oszacowana jest na poziomie  rocznym w graniach 500 / 600 milionów złotych.  Przedstawiciel ZPP podczas prac podkreślał, że ustawa o finansach publicznych określa, że przyjmowane przez Radę Ministrów projekty ustaw oraz akty prawne, których skutkiem finansowym może być zwiększenie wydatków lub zmniejszenie dochodów jednostek sektora finansów publicznych w stosunku do wielkości wynikających z obowiązujących przepisów, zawierają w uzasadnieniu: określenie wysokości tych skutków oraz wskazanie źródeł ich sfinansowania. Niestety jeśli można zauważyć w ustawie określenie wysokości skutków dla budżetów JST to już źródeł jego sfinansowania zupełnie brak.

Ustawa o finansach publicznych mówi też o konieczności zaopiniowania takiego projektu przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Takiej opinii w przypadku tej ustawy próżno szukać, gdyż rząd pominął KWRiST.

Warto zauważyć, że w odniesieniu do budżetów samorządów w ustawie przyjętej przez Sejm znajduje się jedno zdanie świadczące o pewnej analizie problemu, jak czytamy w OSR wpływ na dochody JST będzie z dużym prawdopodobieństwem nierównomiernie rozłożony regionalnie i prawdopodobnie będzie dotyczyć dużych aglomeracji.

Poza aspektem finansowym stricte wyliczalnym pozostaje jeszcze aspekt finansowy, który trudno w tej chwili ocenić jednak mogący przynieść konsekwentnie dla dalszego pogarszania się kondycji samorządu terytorialnego. W opinii Konfederacji Lewiatana czytamy  „Rząd zakłada, że w wyniku podwyższenia składek emerytalnych i rentowych finanse publiczne otrzymają już w przyszłym roku ponad 5 mld zł więcej. O tyle samo zmniejszą się wynagrodzenia netto pracowników o wysokich kwalifikacjach lub wzrosną koszty przedsiębiorstw ich zatrudniających.”  Biorąc pod uwagę, że przedsiębiorcy - co jest naturalne i w pełni zrozumiałe - będą musieli znaleźć dodatkowe środki na zwiększenie swoich wydatków w związku z wejście w życie przedmiotowego projektu istnieje prawdopodobieństwo, że samorząd będzie miał dalsze pogłębiające się problemy z realizacją inwestycji, bo wzrosną koszty pracy, tym samym może przełożyć się to na wzrost kosztów zamówień publicznych.

Podczas prac nad ustawą senatorowie uznali, że ustawa nie może wejść w życie 1 stycznia 2018 roku, uznając że lepszym rozwiązaniem będzie 1 stycznia 2019 roku. Senatorowie podnieśli również kwestie dotyczące zapewnienia odpowiedniego procesu konsultacji dla projektów rządowych w szczególności, jeśli chodzi o Radę Dialogu Społecznego oraz Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. W konsekwencji działań ZPP udało się uratować minimum 500 mln z budżetów samorządów na rok 2018.

Sob., 9 Gr. 2017 0 Komentarzy
Marcin Maksymiuk
Redaktor Marcin Maksymiuk