Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorząd terytorialny na świecie (36). Mołdawia

Samorząd terytorialny na świecie (36). Mołdawia fotolia.pl

Milestii Mici - największa na świecie piwnica winna znajduje się w Mołdawii. Ma 200 km podziemnych korytarzy i z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.

Mołdawia ma bogatą historię. Znajduje się na styku różnych środowisk kulturowych i historycznych - karpacko-bałkańskich, Europy Środkowej i Eurazji.

Była częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W 1991 r. odzyskała niepodległość. Początkowo pojawiły się tendencje unifikacji z Rumunią, jednak w marcu 1994 w referendum zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za niepodległością Mołdawii. Jednak sondaż zorganizowany w 2008 r., po 17 latach niepodległości, wskazał że już 29% Mołdawian popiera ideę zjednoczenia.

Mołdawia jest oficjalnie republiką parlamentarną (tak stanowi konstytucja kraju z 1994 r.). Na czele państwa stoi prezydent, wybierany przez parlament.

Zgodnie z konstytucją strukturę administracyjną obszaru Republiki Mołdawii tworzą gminy, miasta, rejony i Autonomiczna Jednostka Terytorialna Gagauzja.

Obecnie rejon jest jednostką administracyjno-terytorialną obejmującą miasta i wsie. Obszar kraju podzielony jest na 32 rejony, których nazwy pochodzą od miast-stolic.

Na warunkach określonych ustawą, niektóre miasta mogą uzyskać status miasta wydzielonego. Obecnie istnieje 5 miast wydzielonych (Kiszyniów, Bielce i Tighina/Bendery, Komrat, Tyraspol).

W skład Mołdawii wchodzi Naddniestrze, które jest na arenie międzynarodowej traktowane jako region autonomiczny. Jednak w rzeczywistości stanowi odrębny kraj, który nie uznaje zwierzchnictwa władz Mołdawii. W 2017 r. zdecydował o zrównaniu flagi rosyjskiej z dotychczasowymi symbolami Naddniestrza, co oznacza wywieszenie jej na wszystkich urzędach oraz używanie w trakcie oficjalnych uroczystości.

Ustawa zasadnicza dopuszcza przyznanie miejscowościom leżącym na lewym brzegu Dniestru szczególnych form i zasad autonomii lokalnej, zgodnie ze specjalnym statusem przyjętym w ustawie organicznej.

Status stolicy Republiki Mołdawii, miasta Kiszyniowa, także określa ustawa organiczna.

Gagauzja jest autonomiczną jednostką terytorialną o specjalnym statusie. W świetle postanowień konstytucji jest to formą samostanowienia Gagauzów (grupa etniczna pochodzenia tureckiego posługująca się językiem gagauskim z grupy języków także językiem rosyjskim jako językiem oficjalnym) i jest integralną i niezbywalną częścią Republiki Mołdawii i samodzielnie rozwiązuje, w granicach swych kompetencji, zgodnie z postanowieniami Konstytucji Republiki Mołdawii, i w interesie całego społeczeństwa, problemy o charakterze politycznym, gospodarczym i kulturalnym.

Na obszarze Autonomicznej Jednostki Terytorialnej Gagauzja są gwarantowane wszelkie prawa i wolności przewidziane w Konstytucji i ustawodawstwie Republiki Mołdawii. Działają tu też organy przedstawicielskie i wykonawcze stosownie do ustawy. Budżet Autonomicznej Jednostki Terytorialnej Gagauzja tworzony jest zgodnie z postanowieniami ustawy określającej specjalny status Gagauzji.

Organami administracji publicznej, za pośrednictwem których realizowana jest zasada autonomii lokalnej w gminach i miastach, są pochodzące z wyboru rady lokalne oraz pochodzący z wyboru burmistrzowie.

Rady lokalne i burmistrzowie działają jako samodzielne organy administracyjne, zaspokajające potrzeby publiczne gmin i miast.

Rada rejonowa koordynuje działalność rad gminnych i miejskich w zakresie realizacji rejonowych usług publicznych.

Podstawowym zadaniem władz rejonowych jest dbałość o rozwój społeczno-gospodarczy oraz infrastrukturę (budownictwo, drogi, itp.).

W myśl konstytucji stosunki pomiędzy lokalnymi organami władzy publicznej opierają się na zasadzie autonomii lokalnej, praworządności i współpracy w rozwiązywaniu wspólnych problemów.

 Źródło: polonia.mfa.mdbs.sejm.gov.plpl.wikipedia.orgkiszyniow.msz.gov.pl

Sob., 18 Lst. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska