Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podwyżki wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych

Podwyżki wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych fotolia.pl

Rząd zmienił stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Wzrosną one maksymalnie o 600 zł brutto. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2018 r.

Nowe stawki zawarte zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 sierpnia 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (DzU z 2017 r. poz. 1621).

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania wzrosną – od 1 stycznia 2018 r. – do 1700 zł i będą stanowić 80,9 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w 2018 r. Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku ma wynosić 2100 zł. Natomiast najwyższa minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych została ustalona na 3000 zł (kategoria XXII).

Przepisy obowiązującego od 1 kwietnia 2009 r. rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zawierają - w załączniku 1 – dwie tabele minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego. Tabela A obowiązuje w urzędach gmin, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich. Natomiast Tabela B dotyczy pozostałych pracowników samorządowych.

Taki podział został uznany za dyskryminujący wobec pracowników jednostek organizacyjnych i dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej postanowiło to zmienić, wprowadzając jedną wspólną tabelę określającą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla wszystkich pracowników samorządowych. Tabela ta zawiera XXII kategorie zaszeregowania wycenione od 1700 zł brutto do 3000 zł brutto.

Aby podwyżka minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w kategorii I - z 1100 zł do 1700 zł - nie spowodowała automatycznej podwyżki indywidualnego dodatku funkcyjnego dla pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru i powołania, dodatek funkcyjny dla tych pracowników ma być ustalany kwotowo. Zmiana ta spowoduje, że w poszczególnych kategoriach zaszeregowania pozostanie on na dotychczasowym poziomie.

Uzupełniono także wykaz stanowisk, m.in. o zawody informatyczne. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na postulaty środowiska samorządowego reprezentowanego w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Obecne tabela przewidują tylko stanowisko informatyka i starszego informatyka. Teraz przybędzie np. stanowisko programisty aplikacji czy projektanta systemów teleinformatycznych.

Niedz., 10 Wrz. 2017 0 Komentarzy
Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska
sekretarz redakcji Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska